Toshiba

Toshiba Resmi
Toshiba Corporation (株式会社東芝, Kabushiki-gaisha Tōshiba), 1939 yılında iki şirketin birleşmesiyle doğmuş Japon elektrik elektronik şirketi. "Tanaka Seizosho (Tanaka Engineering Works)" adı ile 1875 yılında kurulan ve 1904 yılında ismi değiştirilerek "Shibaura Seisakusho (Shibaura Engineering Works)" adını almış ve Japonya'nın elektrik ve mekanik anlamda modernizasyonunu gerçekleştirmiştir. Bir başka şirket olan "Hakunetsusha" ise 1890 yılında kurulmuş ve elektrikli ampül üretimi gerçekleştirmiştir. Şirket sonraki dönemde isim değişikliğini uygun görerek "Tokyo Denki (Tokyo Electric)" ismi ile üretim yapmaya devam etmiştir.

1939 yılında ise bu iki şirket yani Shibaura Seisakusho ve Tokyo Denki aynı isimler altında birleşme kararı almışlar ve şirket, "Tokyo Shibaura Denki (東京芝浦電気)" adı altında oluşmuştur. Daha sonra yani 1978 yılında şirketin ismi, kullanılan isimin baş sözcüklerinde yer alan hecelerin birleştirilmesiyle yani To + Shiba (Tokyo + Shibaura) bir araya getirmesiyle şiketin ismi nihayete ermiş ve Toshiba adı altında hizmet üretmeye ve vermeye devam edilmiştir.

Toshiba, binlerce megavatlık enerji istasyonlarından, enerji kullanımında en son yenilikleri ihtiva eden minyatür çip teknolojisine kadar oldukça geniş ürün yelpazesi ile sanayi alanında etkin faaliyetleri bulunan global bir kurumdur. Toshiba'nın üretim yelpazesinde endüstriyel cihazlar, ulaşım, enerji istasyonları, dayanıklı tüketim malları, bilgi ve haberleşme donanımı bulunur; birçok elektronik aygıtın kullanılabilmesini sağlayan yarı iletken maddeler de, Toshiba'nın üretimini hızla arttırdığı ürünler arasındadır.

Toshiba'nın tarihi ilginç, özellikli, değişik ve sürprizlidir. 100 yıl kadar önce pitoresk bilmecesi gibi olan Japon ünü kırılıp endüstriye susamış yıllara açılırken başlar. Elektrik yeni icat edilmişti ve 1899 da Japonya'da ilk olarak elektrik aydınlatma ekipmanları yapan firma Tokyo Electric Company ismini benimsedi, yaklaşık ayni tarihlerde Japonya'daki en büyük ağır elektrik ekipmanları üretimi yapan firma da Shibauro Electric Company ismini benimsedi. 1939 yılında bu iki firma birleşti ve Tokyo Shibauro Electric Company ismi şirketin bütün dünyada ev aletlerindeki ismi olarak tanınmaya başlandı. Bu iki şirketin birleşmesi ile birlikte TOSHIBA adı rumuz olarak kullanılmasına rağmen 1978 yılına kadar resmi olarak kullanılmadı.

Bugün Toshiba Corporation, yaklaşık 40 ülkede sahip olduğu 100'ün üzerindeki alt şirketini idare etmektedir,yani bu bir kenarından herkesi etkileyebilir demektir. Halen, ileriye dönük düşünce yapısı ile yeni teknolojilere açık bir dünya firması olmayı sürdürmektedir.

Yer Aldığı Etkinlikler

29 Kasım 2012
Perşembe
CeBIT Bilişim Eurasia
Cnr Expo Center Yeşilköy / İstanbul
21 Eylül 2012
Cuma
Nasa Sergisi
Marmara Forum Expo Center / İstanbul