Altın Kelebekler sahiplerine uçtu

Bu yıl 39′uncusu düzenlenen Altın Kelebek ödüllerinde kazananlar belli oldu. Yalan Dünya dizisi 5 dalda ödül alırken, Yılın Şarkısı dalında Tarkan ‘Yakar Geçerim’ şarkısı ile ödüle layık görüldü.

Hürriyet Gazetesi’nin geleneksel olarak düzenlediği, müzik ve televizyon dünyasının en iyilerinin belirlendiği 39. Altın Kelebek Ödülleri sahiplerine verildi. Hürriyet okurlarının internet ve posta yoluyla gönderdikleri oylarla belirlenen ödüller, Haliç Kongre Merkezi’nde, saat 20.00’da başlayan görkemli törende sahiplerine verildi.

Sunuculuğunu “Yalan Dünya” dizisinin oyuncuları Sarp Apak, Öner Erkan ve İrem Sak’ın yaptığı geceye iş ve sanat dünyasında çok sayıda ünlü isim katıldı. Gecede Doğan Holding Onursal Başkanı Aydın Doğan’ın eşi Sema Doğan, Hürriyet Gazetecilik Yönetim Kurulu Başkanı Vuslat Doğan Sabancı, Doğan TV Yönetim Kurulu Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ, Doğan TV Holding CEO’su İrfan Şahin, Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Enis Berberoğlu, Hüriyet gazetesi Yazarı Doğan Hızlan, Kanal D haber spikeri İrfan Değirmenci ile, İbrahim Tatlıses, senarist Gülse Birsel, Ajda Pekkan, Meryem Uzerli, Kıvanç Tatlıtuğ, Sertap Erener de davetliler arasındaydı. Davetliler kongre merkezinin önüne serilen kırmızı halıda yürüyerek törenin yapıldığı salona girdi.

Michael Jackson’ın kelebek etkisi
Ödül töreninin açılış konuşmasını yapan Hürriyet Gazetecilik Yönetim Kurulu Başkanı Vuslat Doğan Sabancı şunları söyledi: “Değerli konuklar, eğlence dünyasının kahramanları, kelebekler dünyanın en zarif, en güzel canlılarıdır. Ama maalesef ömürleri çok kısa, sadece 24 saat, kısacık. Ancak bir tesellim var, etkileri çok büyük. Amazon Ormanları’nda, bir ufak kelebek, bir ufak kanat çırpışı, kocaman oluyor ve Amerika’da kasırga oluşuyor. Aynen dünyanın bir ucunda, Michael Jackson’un bir ufak dansı bütün okyanusları aşıyor. Altın Kelebek böyle bir şey ve ben, o sürüngen olmaya meydan okuyan Altın Kelebekler’in vadisine hoş geldiniz diyorum.”

Gecede Yılın En iyi Erkek Oyuncusu seçilen Kıvanç Tatlıtuğ girişte, “Ödül beklentiniz var mı” sorusuna, “Ben organizasyona geldim, inşallah iyi geçer” dedi. İrfan Değirmenci: “Çok güzel bir akşam, bu sene ikinci kez geliyoruz Altın Kelebek’e. Bu sene de alkışlamaya geliyoruz. Belki olur da seçilirsek, sabah haberlerini sunan bir isim ilk kez böyle bir ödül alacak. Olmazsa da hayırlısı olsun. Uzun yıllar bu işin içindeyiz daha, hayırlısı. Burada olmak çok keyifli”

Sertap Erener, “Çok önemli bir ödül töreni. Üretilen şeylerin ödüllendirilmesi açısından bir motivasyon kaynağı. Bu açıdan çok önemli.”

Doğan Hızlan: “Başlangıcından beri bunları izliyorum. Belki sanatçıların desteklenmesi ödüllendirilmesi açısından hoş bir gelenek oluşturdu. Uzun seneler devam etmesini diliyorum.”

Gani Müjde: “Alkışlamaya geldik. Sanatçılar için motivasyonu var. İzlemeye geliyoruz.”

Murat Boz: “Burada bir adaylık durumu yok sanırım. Oy gönderilerek seçiliyor. Kim alacak bilmiyoruz. İnşallah alırız.”

Kenan Işık: “Muhteşem bir şey. Her sene yenileri çıkıyor ama hiçbir zaman Altın Kelebek düzeyinde olmuyor. Bu bir gelenek, bu gelenek de iyi bir şey bana sorarsanız. Ve bir klasik haline geldi ayrıca. Ben de her yere gitmem ama Altın Kelebek olunca kaçırmaz gelirim o törene. Çünkü buna da ihtiyacımız var.”

Erol Günaydın, “Nasıl bir gece bekliyorsunuz” sorusuna, “İşte böyle bir gece, tam umduğum gibi” dedi.

Tarkan’ın ödülü Ajda Pekkan’a
Gecede En İyi Erkek Sunucu dalında ödül alan Acun Ilıcalı, Surviver yarışması nedeniyle Dominik Cumhuriyeti’nde bulunduğu için törene gönderdiği bir görüntü ile katıldı. Ilıcalı ödüle layık görüldüğü için teşekkür etti. Yılın Şarkısı dalında ise Tarkan ‘Yakar Geçerim’ şarkısı ile ödüle layık görüldü. Tarkan törene katılamadığı için ödülünü Ajda Pekkan aldı. Pekkan, Tarkan’ın ödülünü Sema Doğan’dan aldı.

Geceye Yalan Dünya damgasını vurdu
Kanal D ekranlarında yayınlanan Yalan Dünya dizisi 5 dalda aldığı ödülle geceye damgasını vurdu. En İyi Senaryo Yazarı Gülse Birsel, En İyi Dizi, En İyi Komedi Dizisi, En İyi Kadın Komedi Oyuncusu Güpse Özay, En İyi Erkek Komedi Oyuncusu Bartu Küçükçağlayan ödüle layık görüldü. Ödül almak için sahneye çıkan Gülse Birsel Meral Okay’ı çok özleyerek ödülünü aldığını belirtti. Geçtiğimiz yıl En İyi Fantezi Müzik Erkek Solisti dalında ödül alan ancak uğradığı silahlı saldırı nedeniyle ödülünü almaya gelemeyen İbrahim Tatlıses bu yıl yine ödüle layık görüldü. İbrahim Tatlıses ödülünü annesine götüreceğini söyledi.

En İyi Drama Dalında ‘Muhteşe Yüzyıl’ dizisi ödüle layık görüldü. Dizinin yapımcısı Timur Savcı ödülül Arzuhan Doğan Yalçındağ’dan aldı. En İyi Kadın Sunucu dalında ödül alan Esra Erol sahneye 1 yaşındaki oğlu İdris Ali ile çıktı ve Enis Berberoğlu’ndan ödülünü aldı.

ÖDÜLLER

En İyi Kadın Sunucu: Esra Erol

En İyi Erkek Sunucu: Acun Ilıcalı

Yılın Şarkısı: Tarkan – Yakar Geçerim

En İyi Drama Ödülü: Muhteşem Yüzyıl

En İyi Senaryo Yazarı: Gülse Birsel

En İyi Erkek Oyuncu: Kıvanç Tatlıtuğ

En İyi Kadın Oyuncu: Meryem Uzerli

En İyi Fantezi Müzik Kadın Solisti: Ebru Gündeş

En İyi Kadın Haber Spikeri: Nazlı Tolga

En İyi Erkek Haber Spikeri: Mehmet Ali Birand

En İyi Dizi: Yalan Dünya

En İyi Komedi Dizisi: Yalan Dünya

En İyi Kadın Komedi Oyuncusu: Gupse Özay

En İyi Erkek Komedi Oyuncusu: Bartu Küçükçağlayan

En İyi Fantezi Müzik Erkek Solisti: İbrahim Tatlıses

Turkcell En İyi Müzik Grubu: Kolpa

Turkcell En İyi Erkek Sanatçı: Halil Sezai

Turkcell En İyi Kadın Sanatçı: Göksel

En İyi Türk Sanat Müziği Kadın Solisti: Sertab Erener

En İyi Türk Sanat Müziği Erkek Solisti: Ahmet Özhan

En İyi Türk Pop Müziği Erkek Solisti: Murat Boz

En İyi Güncel Kültür Sanat Programı: Şeffaf Oda

En İyi Çıkış Yapan Solist: Gökçe ve Halil Sezai

En İyi Yarışma Programı Ödülü: Kim Milyoner Olmak İster

En İyi Magazin Programı: Pazar Sürprizi

En İyi Müzik Grubu: Model

En İyi Klip: Sezen Aksu – Vay / Sevil Kaynak Sinan Tuncay

En İyi Spor Programı: Yüzde Yüz Futbol

En İyi Dizi Yönetmeni: Suskunlar – Çağatay Tosun

En İyi Dizi Müziği: Adını Feriha Koydum – Nail Yurtsever

Altın Kelebek Özel Ödülü: Alpay, Selami Şahin, Seyyal Taner, Salim Dündar

Kaynak: DHA