3. Uluslararası İstanbul Opera Festivali'nin programı açıklandı

Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü'nden alınan bilgiye göre, 3. Uluslararası İstanbul Opera Festivali, etkinlik mekanı olarak Aya İrini, Topkapı Sarayı, Yıldız Sarayı ve Rumeli Hisarı gibi İstanbul'un tarihi mekanlarını kullanacak.

Türk kültürü ve yaşantısını konu alan operaları şehrin atmosferine ve orijinal tarihi mekanlara dahil eden İstanbul Opera Festivali, aynı zamanda dünyanın önde gelen opera kurumlarının sahneledikleri birbirinden çekici prodüksiyonlara ev sahipliği yapacak.

Operayı, kapalı mekanların sınırlarından çıkartıp, şehrin içine getirerek yaz gecelerinde İstanbul'un büyülü tarihi atmosferlerinde izleyiciyle buluşturan festival, içeriği ile her yaştan, her kesimden seyirciye ulaşarak, İstanbullular ve İstanbul ziyaretçileriyle buluşacak.

Festivalde, Ankara Devlet Opera ve Balesi “Rigoletto”, Samsun Devlet Opera ve Balesi “Saraydan Kız Kaçırma”, İzmir Devlet Opera ve Balesi “IV.Murat”, İstanbul Devlet Opera ve Balesi “Bayezid”, Antalya Devlet Opera ve Balesi “Aşk-ı Memnu” adlı eserlerini sahneleyecek.

Festivalde, İstanbul Devlet Opera ve Balesi Orkestrası ise Aya İrini Müzesi'nde konser verecek olan tenor Jose Cura'ya eşlik edecek.

FESTİVAL PROGRAMI

7 Temmuz / Don Giovanni / Ankara Devlet Opera ve Balesi / Haliç Kongre Merkezi

9-10-11 Temmuz / Saraydan Kız Kaçırma / Samsun Devlet Opera ve Balesi / Topkapı Sarayı

12 Temmuz / José  CURA Gala Konser Soprano Feryal Türkoğlu  İstanbul Devlet Opera ve Balesi Orkestrası  Aya İrini

14-15 Temmuz / IV.Murat İzmir Devlet Opera ve Balesi / Topkapı Sarayı

16-18 Temmuz  / Yıldırım Bayezid İstanbul Devlet Opera ve Balesi / Kadıköy Süreyya Operası

19 Temmuz / Aşk-ı Memnu / Antalya Devlet Opera ve Balesi  / Bahçeşehir Kültür Sanat Merkezi