Nilüfer

Nilüfer Resmi
Nilüfer (Yumlu) 31 Mayıs 1955 yılında Cihangir, İstanbul’da doğdu.İstanbul İtalyan Lisesi’nde öğrenciyken katıldığı bir ses yarışmasını kazanmasının ardından 1970′li yılların başında “Kalbim Bir Pusula”, “Dünya Dönüyor” adlı hit şarkılarla ünlü oldu. 1978 yılında Grup Nazar ile birlikte Türkiye’yi TRT adına Paris’te Eurovision Şarkı Yarışması’nda temsil etti.

Nilüfer 1972 yılında “Kalbim Bir Pusula” adlı ilk 45′liğini çıkardıktan sonra, 1973′te “Dünya Dönüyor” 45′liği ile asıl çıkışını yakaladı. “Dünya Dönüyor”un da yer aldığı ilk albümü “Nilüfer’74″teki “Göreceksin Kendini”, “Aldanırım Sanma” ve “Başıma Gelenler” gibi şarkılar Türk Pop Müzik tarihinde unutulmaz klasikler arasına girdi.

Bu albümü 1975′te “Oh Ya”, 1976′da “Off Aman Aman” ve 1977′de “Kim Arar Seni” adlı 45′likler izledi. 80′li yıllara gelindiğinde “Nilüfer’79″, “Nilüfer’80″ ve “Sensiz Olmaz” adlı albümleri, “Nilüfer’84″ adlı albüm izledi. Albümün hitleri arasında “Varsa Söyle”, “Dönsen Bile”, “Kar Taneleri” gibi unutulmaz şarkılar da vardı. Bu albümle birlikte Nilüfer, Kayahan bestelerine albümlerinde yer vermeye başladı. Nilüfer “Bir Selam Yeter” adlı albümünü 1985 yılında çıkardı. Bu albümün en büyük özelliği sözü, müziği kendisine ait ilk şarkı olan “Erkekler Ağlamaz”ı da içermesiydi.

Nilüfer 1986 yılında onun ününü pekiştiren ve onu dünyaya tanıtan “Geceler” adlı albüm geldi. Bu albümde “Geceler”, “Tek Başına”, “İspanyol Meyhanesi”, “Sensiz Yıllarda” ve “Seni Beklerim Öptüğün Yerde” gibi birçok hit vardı. 1988′de “Esmer Günler”i, 1990′da “Sen Mühimsin” adlı albüm izledi.

1992′de çıkan “Yine Yeni Yeniden” adlı albümde yer alan “Şov Yapma”, “Yeniden Sev”, “Haram Geceler”, “Kavak yelleri” gibi bir çok şarkı hit oldu ve bu albüm bir milyondan fazla satış yaparak en çok satan albümler arasında yer aldı. Nilüfer, bu albümde Kayahan, Adnan Ergil ve Onno Tunç gibi zamanın en iyi bestecileriyle çalıştı. Bu albümü 1994 yılında “Ne Masal Ne Rüya” adlı albüm izledi. Bu albümün hitleri arasında “Eğrisi Doğrusu”, “Son Perde”, “Sevgi Tam Olmalı” gibi parçalar yer alıyordu.

Nilüfer 1997 yılında çıkarmış olduğu “Nilüfer’le” adlı albümde Nilüfer geleneği bozmadı ve Kayahan’a ait “Mavilim”, “Çok Uzaklarda” gibi şarkılara hayat verdi. Bu albümüyle başta Kral TV video müzik ödülleri olmak üzere birçok ödüle layık görüldü ve 1997 yılının en iyi kadın sanatçısı seçildi.

Nilüfer 1998′de 70′li yıllarda söylemiş olduğu hit şarkıları bir araya getirdiği bir best of olan “Yeniden Yetmişe” adlı albüm piyasaya çıktı. Bu albümde 13 tane Nilüfer hiti bulunuyordu. Bu hitlerin arasında “Dünya Dönüyor”, Başıma Gelenler”, Kim Arar Seni”, “Ağlıyorum Yine”, “Son Arzum” gibi klasikler bulunuyordu. 2001 yılında “Büyük Aşkım” adlı albüm piyasaya çıktı. Söz Güzelim, Beni mi Buldun, Büyük Aşkım, Anlat Arkadaşım gibi şarkılar bu albümün öne çıkan şarkıları oldu. 2003′te piyasaya çıkan “Gözün Aydın/Olur mu Olur mu” adlı albümü Aralık 2005′te kendi bestelerinin ağırlıkta olduğu “Karar Verdim” adlı albümü takip etti. Sanatçı bu albümüyle, bir altın plak sahibi daha oldu.

Nilüfer Altın Plak ve Altın Kelebek gibi birçok ödül sahibi olan Nilüfer, müzikal kimliğinin yanı sıra 14 Kasım 1997′de UNICEF’in iyi niyet elçisi ve Türkiye temsilcisi seçildi. 2000 yılında evlat edindiği Ayşe Nazlı adında bir kız çocuğu bulunan sanatçı, Ajda Pekkan, Nükhet Duru ve Sezen Aksu ile birlikte Türk pop müziğinin dört divasından biri olarak anılmaktadır.

Yer Aldığı Etkinlikler

13 Ağustos 2014
Çarşamba
Kral 20. Yıl Konserleri
Bodrum Kalesi / Muğla
19 Temmuz 2014
Cumartesi
Nilüfer Harbiye Açıkhava Konseri
Harbiye Cemil Topuzlu Açık Hava Sahnesi / İstanbul
19 Eylül 2013
Perşembe
Nilüfer Konseri
Harbiye Cemil Topuzlu Açık Hava Sahnesi / İstanbul
17 Haziran 2013
Pazartesi
Nilüfer Konseri
Harbiye Cemil Topuzlu Açık Hava Sahnesi / İstanbul
17 Nisan 2013
Çarşamba
Nilüfer 13 Düet
İstanbul Kongre Merkezi / İstanbul