Joel Sartore

Joel Sartore Resmi
Joel Sartore konuşmacı, yazar, öğretmen ve National Geographic’e düzenli olarak katkıda bulunan bir fotoğrafçı. Mizah anlayışı ve Orta-Batı’dan aldığı çalışma etiği, onu diğerlerinden ayıran nitelikleri.

Joel’in görev aldığı işler onu Kuzey Kutbu’ndan Antarktika’ya kadar, dünyanın en güzel ama en zorlu yerlerine götürdü ve Amazon’un ücra köşelerinden tutun da Büyük Britanya’nın biracı dağ itfaiyecilerine varıncaya dek her şeyi fotoğrafladı.

Odak noktası, nesli tükenmekte olan türleri ve kaybolmaya yüz tutmuş tabiat manzaralarını, kurtarmaya değer bir dünyayı herkese gösterebilmek için fotoğraflarıyla belgelemek. Doğaya olan ilgisi henüz bir çocukken, soyu tamamen tükenmiş bir yaban güvercinini annesinin resimli kitaplarından birinde gördüğünde başladı.

National Geographic’te yer aldığı ilk görevleri onu tabiat fotoğrafçılığıyla tanıştırmanın yanı sıra, insanoğlunun çevreye verdiği zararlara kendi gözleriyle şahit olmasını sağladı. Kendi deyimiyle; “Bir türü ve ekosistemi ardı ardına yok edip, sonra da insanlığı hiç sarsmadığımızı düşünmek aptallığın daniskası. Türleri kurtardığımızda, aslında kendimizi kurtarıyoruz.”

Joel aralarında RARE: Portraits of America’s Endangered Species, Photographing Your Family ve Nebraska: Under a Big Red Sky’ın da olduğu birkaç kitap yazdı. Son kitabı Let’s Be Reasonable 2011’de yayımlandı.

National Geographic için yaptığı çalışmalarının yanı sıra Joel, Audubon Magazine’e, Time’a, Life’a, Newsweek’e, Sports Illustrated’a ve çok sayıdaki kitap projesine katkıda bulundu. Joel ve çalışmaları National Geopraphic’in Explorer’ı, NBC’nin Night News’ü, NPR’ın Weekend Edition’ı ve PBS’in 1 saatlik At Close Range adlı belgeseli gibi birçok ulusal televizyon yayınında konu ediliyor. Ayrıca CBS’in Sunday Morning Show’unu Charles Osgood ile birlikte düzenli olarak sunuyor.

Yer Aldığı Etkinlikler

11 Kasım 2013
Pazartesi
Brand Week İstanbul
Çırağan Palace Kempinski / İstanbul