Hidayet Doğan

Hidayet Doğan Resmi
İnternet ve yazılım dünyası ile 1995 yılında Tübitak Bilgisayar Kulübü'nde tanıştım. BASIC dili ile başlayan yazılım hayatım 1996-1998 yılları arasında ANSI-C ve Perl dilleri ile hazırladığım sunucu taraflı ve web tabanlı yazılımlarla devam etti. 1998 yılının sonunda PHP dilini keşfettim ve halen aktif olarak PHP diliyle yazılım geliştiriyorum.

Kısa süre (yaklaşık 1 yıl) Linux sunucu yönetimi görevi yaptım. (Halen kendime ait hobi projelerin sunucu yönetimine devam ediyorum).

Web tabanlı yazılım geliştirmede sunucu tarafında (Apache, Nginx, LigHTTPD), veritabanı katmanında (özellikle MySQL) ve yazılım katmanlarında (PHP) güvenlik ve optimizasyon konularında tecrübe edindim.

Geliştirme ve çalışma ortamı olarak OS X veya Linux işletim sistemlerini, geliştirme aracı olarak Sublime Text 3 veya Textmate kullanmayı tercih ediyorum.

Sektöre ait gelişmeleri TechCrunch, Mashable, Webrazzi, SosyalMedya.co, MacRumors, Cult of Mac gibi bloglardan, yazılım ve ilgimi çeken projelerle ilgili gelişmeleri, Planet PHP, Reddit, myNoSQL, GitHub gibi sitelerden sıklıkla takip ediyorum.

Türkiye PHP Grubu adına, gönüllü olarak, özellikle Türkiye'de İnternet Konferansı, Akademik Bilişim ve Linux Yaz Kampı gibi etkinliklerde sunumlar vererek, seminer ve kurslarda eğitmenlik yapıyorum.

Kodlama standartları, optimizasyon ve yazılım güvenliği konularında takıntılıyım.

Yazılım geliştirme yöntemlerinden kendimi Extreme Programming yöntemine en yakın görüp, SCRUM ve diğerlerinden pek hazzetmiyorum.

Yer Aldığı Etkinlikler

25 Temmuz 2015
Cumartesi
PHPKonf İstanbul PHP Konferansı 2015
Bahçeşehir Üniversitesi Beşiktaş Kampüsü / İstanbul
26 Şubat 2014
Çarşamba
1. Programlama Günleri
Karabük Üniversitesi Hamit Çepni Konferans Salonu / Karabük

A PHP Error was encountered

Severity: Core Warning

Message: Module 'mongodb' already loaded

Filename: Unknown

Line Number: 0

Backtrace: