Felix BaumGartner

Felix BaumGartner Resmi
“Meydan okumayı seviyorum. Serbest düşüş sırasında sesin hızını kıran ilk insan olmayı başarmak başka hiçbir şeye benzemiyor!”

Özellikle havadayken sınırları aşabilen bir tutkuya sahip olan Red Bull Stratos pilotu Felix Baumgartner uzman bir paraşütçüdür.

English Channel üzerinde karbon kanat kullanarak eşi benzeri görülmemiş bir serbest düşüş uçuşu gerçekleştirdi.

20 Nisan 1969’da Avusturya’nın Salzburg kentinde doğan Baumgartner çocukluğunda “skydiving” ve helikopter uçurma hayalleri kurdu ve televizyondaki astronotlardan etkilendi. İlk skydive (hava dalışı)’nı 16 yaşında gerçekleştirdi. Avusturya askeri ordusu Special Forces demo takımında paraşütçülük yeteneklerini geliştirdikten sonra bir süre motosikletlere ilgi duydu ve sonrasında bir skydiving profesyonel sporcusu olarak hayatına devam etti.

Limitlerini zorlayabilen ve bunda da iddialı olan Felix, tarihin en alçak “BASE” atlayışını Rio de Janeiro’daki Christ the Redeemer heykelinden ve en yüksek “BASE” atlayışını ise Kuala Lumpur ve Taipei 101 Kulesinden yaparak dünya rekorlarını kırdı. Hırvatistan’da bir mağaranın içine paraşütüyle inmesi de oldukça şaşırtıcı uçuşlarından biridir.

Felix Viyana’nın Sokak Şampiyonu ilan edilmiştir ve Dünya Spor Ödülüne ve NEA Extreme Spor Ödülleri’ne aday gösterildi.

Aynı zamanda lisanslı bir gaz balon pilotu olan Felix, Avusturya’da ve Amerika Birleşik Devletleri’nde özel helikopter lisansı kazanmıştır. Wings for Life Omurilik Araştırma Vakfı’nın müdafi üyesi.

Limitleri zorlayan ve dünyanın bir numaralarını bir araya getiren Red Bull Stratos için eğitimleri sırasında zamanını hem İsviçre hem de Amerika’da geçirmektedir ancak Felix’in dediği gibi: “Hava…İşte benim kendimi evde hissettiğim yer.”

Yer Aldığı Etkinlikler

11 Kasım 2013
Pazartesi
Brand Week İstanbul
Çırağan Palace Kempinski / İstanbul