Umberto Veronesi

Umberto Veronesi Resmi
Umberto Veronesi, profesyonel yaşamının önemli bir bölümünü kanser hastalarının tedavi ve yaşam kalitelerini iyileştirme amacıyla araştırmalar yapmaya adamış olan bir cerrahtır.

Milan Ulusal Kanser Enstitüsü’nde meme kanserinin konservatif tedavisi konusunda, kontrollü klinik çalışmaları esas alarak, ilk önemli katkıyı sağlayan kişi Veronesi’dir. Küçük çaplı meme kanseri vakalarında, geniş bir rezeksiyon yapılmasının ve ardından radyoterapi tedavisi uygulanmasının, böylelikle memenin korunmasının güvenli olduğunu göstermiş, böylece vücuda büyük ölçüde zarar veren mastektomi prosedürüne bir alternatif geliştirmiştir. Yakın zamanda ise, öncül lenf düğümü biyopsisi prosedürü ile, lenf düğümlerinin dahil olmadığı durumlarda aksiler diseksiyondan kaçınmayı sağlayan yeni araştırmalar geliştirmiştir.

Son yirmi yıl içinde, normal kadınlarda meme kanseri riskinin retinoidler ve tamoksifen yardımıyla azaltılmasını amaçlayan iki önemli randomize araştırma sürdürerek, tüm ilgisini meme kanserini önlemeye adamıştır.

Çok yakın zamanda, meme koruyucu ameliyat sonrası postoperatif radyoterapi prosedürlerini yeniden ele almış, intraoperatif radyoterapi tekniğini geliştirmiştir.

Uluslararası Melanom Grubu’nu kurarak, patolog ve klinisyenlerin dikkatini melanom araştırmalarında uluslararası iş birliğine duyulan gereksinim üzerine çekmeyi başarmış; yaptığı çalışmalar sonucunda, hastalığın birinci evresinde bölgesel nodların profilaktif diseksiyonundan güvenli bir şekilde kaçınılabileceğini göştermiştir. Ayrıca, melanoma yönelik konservatif yaklaşımı savunmuştur ve bu yaklaşım, 20 yıl boyunca baş araştırmacılığını üstlendiği Dünya Sağlık Örgütü Melanom Grubu tarafından da
benimsenmiştir.

Veronesi, onkologların eğitilmesi amaçlı eğitim kuruluşları kurmaya ve desteklemeye de büyük önem vermiştir. 1982’de Avrupa Onkoloji Okulu’nu kurmuştur; okul, kuruluşundan bu yana tüm Avrupa’da referans noktası haline gelmiştir, özellikle de Avrupa Topluluğu için bir danışma organı haline gelmiştir. Yine Veronesi tarafından kurulan Avrupa Cerrahi Onkoloji Topluluğu da, Okul tarafından belirlenmiş olan ana esasların izinde bir eğitim çizgisinde ilerlemektedir.

1982 yılına kadar Uluslararası Kanser Savaş Örgütü’ne (UICC), 1985-1988 yılları arasında Avrupa Kanser Araştırma ve Tedavi Derneği’ne ve 1991-1993 yılları arasında da Avrupa Kanser Toplulukları Federasyonu’na (FECS) Başkanlık etmiştir. Avrupa Mastoloji Kanser Toplulukları’nın kurucusu ve ilk Başkanı’dır.

Kendisine Arjantin (Buenos Aires, Cordoba), Brezilya (Rio Grande do Sul), Yunanistan (Atina), Belçika (Antwerp), Krakov (Polonya) Üniversiteleri tarafından “Fahri Tıp Doktorası” verilmiştir. İtalyan (Milano) Üniversite’den Mayıs 2003’te Medikal Biyoteknoloji alanında, Mart 2005’te de Fizik alanında “Fahri Doktora” ünvanı almıştır.

Aralık 2006’da Napoli Üniversitesi’nden Tarım Bilimi alanında “Fahri Doktora” ünvanı almış, Ekim 2007’de ise Lleida Üniversitesi’nden Tıp alanında “Fahri Doktora” ünvanı almıştır. Mart 2003’te Suudi Arabistan tarafından “2003 Kral Faysal Uluslararası Ödülü”ne layık görülmüştür. 1994’te Avrupa Toplulukları Komisyonu’nun “Kanser Uzmanları Komitesi”ne Başkan olarak atanmıştır.

Veronesi, 720’den fazla bilimsel yayın ve 12 Onkolojik Tez’e yazarlık etmiştir. 2003’te kendi adını taşıyan ve bilimsel ilerlemeyi amaçlayan Vakfı kurmuştur.

Mayıs 1994 - Nisan 2000 arasında Milan, İtalya’daki Avrupa Onkoloji Enstitüsü’nün Bilimsel Direktörlüğü’nü yapmıştır. Nisan 2000’den Haziran 2001’e kadar ise, İtalyan Hükümeti’nde Sağlık Bakanı olarak görev almıştır.

1 Temmuz 2001’den beri, Avrupa Onkoloji Enstitüsü’ndeki Bilimsel Direktörlük görevine bıraktığı yerden devam etmektedir. 16. İtalyan Parlementosu’nun Senatörlüğü’nü yapmaktadır.

Yer Aldığı Etkinlikler

3 Ekim 2012
Çarşamba
Uluslararası Barış İçin Bilim Konferansı
Haliç Kongre ve Kültür Merkezi / İstanbul