Seyhun Sertan

Seyhun Sertan Resmi
1981 Malkara/Tekirdağ doğumlu. İlkokulu Kütahya Cumhuriyet İlkokulu ve Sivas Ziya Gökalp İlkokulu’nda, ortaokulu ise Sivas Lisesi pansiyonunda yatılı olarak Dört Eylül Ortaokulu’nda okudu. Liseyi Adana Özel Gönen Lisesi’nde tamamladı. Cumhuriyet Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi ve Anadolu Üniversitesi Sosyoloji bölümlerinden mezun oldu. Afyon Kocatepe Üniversitesi’nde Aile Danışmanlığı eğitimi, Psikologlar ve Psikiyatristler Derneği’nden Temel Psikoloji, Aile Psikolojisi ve Kişilik Psikolojisi sertifikaları aldı.

Yerel basında gazetecilik, Devlet Tiyatrosu’nda sözleşmeli oyunculuk, medikal firmada satış temsilciliği ve tarım sektöründeki özel bir şirkette kalite kontrolü gibi kısa süreli birçok değişik iş yaptı. 2005’te Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın ilgili bir kuruluşu olan bir Kamu İktisadi Teşebbüsü’ne atanarak Yozgat’ta göreve başladı. 2010’da terfi ederek İdari Şef göreviyle Kars’a atandı. 2012’de farklı bir şefliğe yine idari şef olarak Afyon’a tayin oldu. Halen bu görevine devam etmekte olup, memur sendikası işyeri temsilciliğini yapmakta ve aynı zamanda Enerji Bir-Sen Ayfonkarahisar il başkan vekilliği görevini yürütmektedir.

Tiyatroya 1995 yılında Adana Özel Gönen Koleji'nde başladı. Ardından Ardından Sivas Atatürk Kültür Merkezi, Sivas Halk Eğitim Merkezi, Cumhuriyet Üniversitesi ve Sivas Devlet Tiyatrosu'nda tiyatro çalışmaları yaptı. Bir grup arkadaşıyla birlikte Sivas Sanatsal Faaliyetler Derneği’nin kuruculuğunu ve başkan vekilliğini yaptı. Kendisi ve diğer kurucuların farklı illere dağılması neticesinde dernek uzun ömürlü olamadı. Sonrasında gerek memuriyeti gerekse özel hayatı sebebiyle tiyatrodan uzak kaldı. Kısa bir süre kadın hakları, aile içi şiddet ve sosyal adalet gibi sosyolojik konularda her hafta düzenli olarak radyo programı yaptı. Ancak işlerinin yoğunluğu sebebiyle devam edemeyerek son verdi. Ardından Afyonkarahisar Belediyesi Şehir Tiyatrosu’na dahil olarak tekrar tiyatro çalışmalarına başladı. Bir sezon burada devam ettikten sonra AKSAM (Alimoğlu Kültür Sanat Araştırma Derneği) bünyesinde yetişkin tiyatro topluğunun kuruculuğunu ve yönetmenliğini yaptı. 2016'da Risus Sanat (Renkli İmgeler Saati Uygulama Sahnesi)’nin kuruculuğunu yaparak tiyatroya burada devam etme kararı aldı. Halen burada yönetim kurulu başkanı olarak görev yapmakta, yönetmen ve oyuncu olarak devam etmektedir.

Tiyatro Çalışmaları:

Uzaklar/Murat (1995) – Duvarların Ötesi/Sahtekar (1996) – Kurtuluş Mücadelesi/Reji As. (1997) – Ayakta Durmak İstiyorum/Sözcü (2002) – Sağırlar Söğüşmesi/Yurttaş C’nin Oğlu (2003) – İpekçi Merhum/Ev Sahibi (2004) – Ceza Kanunu/Yönetmen Yrd. (2004) – Pembe Kurdela/Yönetmen-Köyün Delisi (2004) – Karım Balım Peteğim/Rıfkı (2014) – Öç/Yönetmen (2015) – Yalancı Aranıyor/Yönetmen-Politikacı (2015) – Televizyon Cumhuriyeti/Yönetmen (2016) – Kadına Şiddete Hayır!(Program)/Koordinatör (2016) - İpekçi Merhum/Yönetmen-Hayrettin (2017) - Derya Gülü/Yönetmen-Sinan (2017). Bunların haricinde özel gün ve haftalarda ve kimi gruplar, dernekler yararına çeşitli birçok skeçler, organizasyonlar, sahne gösterileri…

Susma (Kısa Film – AKÜ/GSF) – Viran (Kısa Film – AKÜ/GSF) – Hisar’ın Kaderi (Web Dizisi – Batu Medya) – İçimdeki İnsan (Sinema Filmi – De Yapım/Aydın Sayman) – Kadın Olmak (Kısa Film – AKÜ/GSF) – Kıymetini Bilelim (Kısa Film – Batu Medya) – Devletle Tanışma (Kısa Film – Yavuz Özer) – Aşk (Kısa Film – Yavuz Özer) – Son Fasıl (Video Klip/Nisan – Anadolu Prodüksiyon)

Yer Aldığı Etkinlikler

29 Ocak 2022
Cumartesi
FİKRİYE
İSTEK AFYON OKULLARI / Afyon
22 Ocak 2022
Cumartesi
ÇAPRAZ SORGU
İSTEK AFYON OKULLARI / Afyon
22 Ocak 2022
Cumartesi
KARAGÖZ'ÜN İŞLERİ
İSTEK AFYON OKULLARI / Afyon
22 Haziran 2018
Cuma
ELLİ METRE YÜKSEKTEN İÇİ SU DOLU KONSERVE KUTUSUNA BALIKLAMA ATLAMAK
Afyonkarahisar Hattat Ahmet Karahisarı Kültür ve Sanat Merkezi / Afyon
31 Mart 2018
Cumartesi
Hülleci - Doğa Koleji
Afyon Doğa Koleji Konferans Salonu / Afyon
10 Mart 2018
Cumartesi
Hülleci - Risus Sanat
Afyonkarahisar Hattat Ahmet Karahisarı Kültür ve Sanat Merkezi / Afyon
24 Mayıs 2017
Çarşamba
Derya Gülü
Afyonkarahisar Hattat Ahmet Karahisarı Kültür ve Sanat Merkezi / Afyon
8 Mayıs 2017
Pazartesi
Derya Gülü - Risus Sanat
Afyonkarahisar Hattat Ahmet Karahisarı Kültür ve Sanat Merkezi / Afyon
28 Nisan 2017
Cuma
İpekçi Merhum
Afyonkarahisar Devlet Hastanesi Konferans Salonu / Afyon

A PHP Error was encountered

Severity: Core Warning

Message: Module 'mongodb' already loaded

Filename: Unknown

Line Number: 0

Backtrace: