Sertab Erener

Sertab Erener Resmi
Müziğe olan tutkusu ve soprano olarak gördüğü ilgiyle Sertab Erener’in farklılığı henüz İstanbul Devlet Konservatuarındakı öğrencilik yıllarında göze çarptı. 1990’ların başında, Sezen Aksu’nun yanısıra bir çok ünlü sanatçıyla aynı sahneyi paylaştı. 1992’de yine Sezen Aksu’nun desteğiyle ilk albümü ‘Sakin ol’u çıkardı. Bu albümün tirajı 1 milyonu aşmasıyla beraber Türkiye’nin en iyi satan ve çıkış yapan albümü oldu. Sertab Erener’in ikinci çalışması ‘Lal’ 1994’te yayınlandı. Ardından 1997’de Demir Demirkan’ın prodüktörlüğünü yaptığı ‘Sertab gibi’ ve 2001’de ‘Turuncu’ isimli albümleri çıktı.
Sertab Erener, Türkiye’de benzeri olmayan müzik kariyerinde bu güne kadar 5 milyona yakın albüm sattı ve sayısız ödül aldı. Opera’dan pop’a kadar bir çok müzik türünü kapsayan ses yeteneği ve olağanüstü sahne performansı sayesinde Jose Carreras ve Ricky Martin gibi dünyaca ünlü sanatçılarla çalıştı. Türkiye’nin en iyi satan bayan pop sanatçısı olarak Sertab Erener’in bir sonraki hedefi Avrupa’ya açılmak oldu ve bunun ilk adımı, Ricky Martin ile kaydettiği ‘Private Emotion’ adlı single ile atıldı. Bu düet, Latin Amerika’lı sanatçının 1999’da yayınlanan albümünün Türkiye ve Ortadoğu baskısında yer aldı.
Kısa bir zaman sonra Sertab’ın ilk dönem kayıtlarından bir olan ‘Lal’, 500’den fazla parçanın bulunduğu Sony Music ‘Soundtrack for a Century’ compilation set’inde tek Türkçe şarkı olarak yer aldı. Şubat 2000’de Avrupa için hazırlanmış ve kendi ismini taşıyan ilk Avrupa albümü yayınlandı. Albümün Avrupa medyasına tanıtımı Brüksel’de muhteşem bir show ile gerçekleşti ve Sertab’ın çok sayıda konser verdiği ve önemli festivallere katıldığı Benelux ülkelerinde büyük beğeni kazandı.
24 Mayıs 2003’te, Letonya’nın başkenti Riga’da sözleri Demir Demirkan’a, müziği ise Demir Demirkan ve kendisine ait ‘Everyway that I can’ adlı parça ve Eurovizyon’un gördüğü en iddiali performans ile ilk kez Eurovizyon birinciliğini Türkiye’ye getirmeyi başarmıştır. Bu başarı sayesinde sanatçı tüm Avrupa’da dikkati üzerine çekmiştir. 2005 senesinde Danimarka’da gerçekleşen Eurovizyon 50. Yıl kutlamasında ise ‘Everyway that I can’, 50 yıl içerisinde yarışmış 1000 parçanın arasından 9’uncu seçilmiştir. 'Everyway that I can' 2003 yazında haftalarca Avrupa müzik market satış listelerinde 1 numara oldu ve Almanya ve İsviçre’de top 10; İspanya, Avusturya, Belçika ve Hollanda’da top 5’e yükseldi. İsveç ve Yunanistan’da ise 4 hafta boyunca 1 numarada kalmayı başardı. Elde ettiği yüksek satış rakamı nedeniyle Sertab Erener’e Yunanistan’da Platin Plak ödülü verildi. ‘Everyway that I can’, İsrail, Çek Cumhuriyeti ve Polonya’da hit oldu ve İngiltere’de top 75’den listelere girmeyi başardı. Eurovision başarısının ardından 2004 yılınında ‘No Boundaries’ isimli ilk İngilizce albüm piyasaya çıktı ve Almanya, Hollanda, İsveç, İsviçre, Avusturya, Belçika, İspanya, Yunanistan, İngiltere, Polonya, Çek Cumhuriyeti gibi pek çok Avrupa ülkesi müzik marketlerinde yer aldı. Albümde Demir Demirkan, Anggun, Galleon Grubundan Gilles Luka, Philippe Laurent ve Peter Kvint gibi çok sayıda uluslararası söz yazarı, besteci ve prodüktör yer aldı. Aynı dönemde Sertab Erener’in yorumladığı Bob Dylon parçası ‘One More Cup of Coffee’ Penelope Cruz, Jessica Lange, John Goodman ve Jeff Bridges’ın baş rollerini paylaştığı ‘Masked and Anonymous’ adlı Hollywood yapımı filmin soundtrack albümünde yayınlandı. ‘No Boundaries’, Haziran 2004’te Japonya’da piyasaya çıktı ve Japon dinleyiciler tarafından büyük beğeni kazandı. Albümün çıkış şarkısı olan ‘Here I Am’, “A Tale of Two Sisters” adlı Japon-Kore yapımı filmin tanıtım müziği olarak kullanıldı ve filmin soundtrack albümünde yer aldı. Sertab Erener, albüm tanıtımı ve film galası için gittiği Japonya’nın başkenti Tokyo’da, Japon medyası tarafından büyük ilgiyle karşılandı. Eurovizyon başarısının ardından tüm Avrupa ve Uzak Doğu’da adını duyuran Sertab Erener, Mayıs 2005’te ‘Aşk Ölmez’ isimili Türkçe albümünü piyasaya çıkardı.
Haziran 2005’te, Türkiye ve birçok yabancı ülkede vizyona giren Fatih Akın belgeseli ‘Crossing the Bridge – Sound of İstanbul’ için, Madonna’nın ‘Music’ parçasını yorumlaması ile beraber filmin soundtrack albümünde önemli bir yer almış bulunmaktadır. 2007 senesinin Mayıs ayında ‘Sertab goes to the Club – with Murat Uncuoğlu & Aytekin Kurt’ albümü piyasaya çıktı. Bu albümde Sertab’ın en sevilen şarkıları, elektronik müziğin önemli isimleri Murat Uncuoğlu ve Aytekin Kurt tarafından farklı ve modern bir tarzda düzenlenip, elektronik bir sound ile yeniden hayat buldu. 2007 yazında Demir Demirkan’ın beste ve prodüktörlüğünü yaptığı ‘I Remember Now’ adlı İngilizce single parçayı, farklı kültürler arasında hoşgörü ve saygıyı hedefleyen sosyal sorumluluk projesi DRUM (Dialogue, Respect and Understanding through Music) için yorumladı. 2007’nin Ekim ayında ise dünyanın en prestijli konser solanlarından New York Carnegie Hall ve Oscar törenlerinin tertip edildiği Los Angeles Kodak Theatre’da Fahir Atakoğlu ile birlikte verdiği konserlerde Amerika’da hayranlarıyla buluşmuştur.
Sertab Erener Eylül 2007’de kariyerinin 15. yılını, Harbiye Açık Hava Tiyatrosunda ‘Otobiyografi’ adını verdiği ve Sezen Aksu, Levent Yüksel, Demir Demirkan, Fahir Atakoğlu, Nil Karaibrahimgil gibi sanatçıları konuk ettiği muhteşem bir konser ile kutladı. Bu konser, 2008 senesinin Aralık ayında DVD olarak piyasaya çıktı. Sertab Erener’in sadece bir kez gerçekleştirdiği “Otobiyografi” adlı konserin yanı sıra, sanatçının yakın dostlarıyla yapılan özel röportajları da içeren DVD, Sertab Erener hayranları için koleksiyonlarında yer alacak en değerli arşiv olmaya aday gibi görünüyor. “Otobiyografi” DVD’sinde konserdeki formata uygun olarak; “Yaşamla Ölüm Arasında”, “Yeniden Doğuş”, ve “Aşk” adlı üç bölüm yer alıyor. Yerli-yabancı bir çok usta ismin 2 yıllık yoğun çalışmasının ürünü olan “Otobiyografi”, Türkiye’de piyasaya çıkan ilk High Definition ve 5.1 Surround Sound DVD olma özelliklerini de taşıyor. On beş yılı aşan müzikal kariyerini görkemli bir eserle taçlandıran Sertab Erener’in “Otobiyografi” adlı muhteşem DVD’sine sanatçının hayranları büyük ilgi gösteriyor.
Eurovision birincilikleriyle müziğimizi uluslararası alana taşımayı başaran Sertab Erener ve Demir Demirkan, on yıldır birlikte sürdürdükleri müzikal çalışmalarını kurdukları ‘Painted on Water’ grubunun ‘Ebru’ isimli yepyeni bir projeyle taçlandırdı. Demir Demirkan’ın prodüktörlüğünü yaptığı bu çalışma, co-prodüktör olarak sayısız Grammy sahibi önemli isim Jay Newland ve Mike Stern, Al di Meola, Dave Weckl, Trilok Gurtu, Alan Pasqua, Kai Eckhardt ve Sabri Tuluğ Tırpan gibi dünyanın en prestijli sanatçıları ile beraber Los Angeles ve New York’ta, yine dünyanın en iyi stüdyoları arasında gelen Henson ve Montana Stüdyolarında kaydedilmiştir. “Ebru” temasıyla hazırlanan bu muhteşem projeyle türkülerimiz yepyeni, uluslararası bir forma taşındı. Anadolu'nun farklı bölgelerinden yöresel ezgilerin modern melodilerle yeniden düzenlendiği, sözlerin İngilizce'ye uyarlandığı ve dünyanın pek çok seçkin kentinde sahne performansı olarak da sergilenen “Painted on Water” CD’si Haziran 2009’da piyasaya çıkmıştır.
Sanatçının “Bu Böyle” isimli single’ı 12 Haziran 2009’da piyasaya çıkmıştır. Sanatçı, Yoğun ilgi gören bu single’ın ardından “Shop&Miles; Sertab Erener Yaz Konserleri” turnesi ile yaz aylarında sevenleriyle buluştu.
“Açık Adres” single’ını Aralık 2009’da piyasaya çıkaran sanatçı, Mart 2010 ve Nisan 2010 aylarını kapsayan süreçte Painted on Water grubu ile çıkardığı LOVE single’ının tanıtımı için “Painted on Water PR Tour 2010” turnesi adı altında Amerika’da birçok televizyon programına konuk olmuş ve 3 konser vermiştir.
Sanatçının yeni albümü 'Rengarenk' 7 Haziran 2010 tarihinde piyasaya çıkmıştır, albümün ilk klibi 'Koparılan Çiçekler' adlı şarkısına çekilmiştir.

Yer Aldığı Etkinlikler

14 Ağustos 2015
Cuma
Sertab Erener
Harbiye Cemil Topuzlu Açık Hava Sahnesi / İstanbul
14 Kasım 2014
Cuma
Sertab Erener İstanbul Konseri
Wyndham Grand Kalamis Marina Hotel / İstanbul
3 Ağustos 2014
Pazar
Sertab Erener Konseri
Harbiye Cemil Topuzlu Açık Hava Sahnesi / İstanbul
24 Haziran 2014
Salı
Sertab Erener Harbiye Açıkhava Konseri
Harbiye Cemil Topuzlu Açık Hava Sahnesi / İstanbul
5 Ekim 2013
Cumartesi
Sertab Erener Konseri
Vialand Aveapark / İstanbul
15 Ağustos 2013
Perşembe
Sertap Erener Konseri
Harbiye Cemil Topuzlu Açık Hava Sahnesi / İstanbul
20 Temmuz 2013
Cumartesi
Sertab Erener Ankara Konseri
Armada AVM / Ankara
28 Temmuz 2012
Cumartesi
Sertab Erener Yalıkavak Konseri
Yalıkavak Palmarina Amfi Tiyatro / Muğla
28 Temmuz 2012
Cumartesi
90'lar Türkçe Pop Parti
Hayal Kahvesi Bistro / İstanbul