Recep Ergül

Recep Ergül Resmi
Recep Ergül, 15 Mayıs 1972 yılında Kars’ın Sarıkamış ilçesinde doğdu. Bu yörenin folklor edebiyatı ve musikisi kaynağından beslendi. Türkülerimizi otantik olarak yorumlamaya özen gösteren Ergül, Halk müziği sanatçılığı ile birlikte, Radyo Program yapımcılığı ve sunuculuğu yapmakta ve Çeşitli Folklor ve Edebiyat Dergilerinde yazıları yayınlanmakta.Yurtiçi ve Yutdışında çok sayıda Konser verdi.Son derece nitelikli bir dinleyici potansiyeline sahip olan sanatçı İstanbul’da yaşamaktadır.

İlk Albümü 2001 yılında yayımlanan Sanatçı’nın, Kültür Ve Turizm Bakanlığı tarafından yapılan 2.Albümü Türkiye’de bir ilk olma özelliğini taşıyor.Ergül bu Albümde, Osmanlı-Rus Harbi dahilinde, Sarıkamış’ta Şehit düşen mehmetçiklerimizin ardından yakılmış Türküleri, tam 5 yıllık titiz bir araştırma sonucunda derleyip, bir Albümde topladı. 17 eser ve 2 cd’ den oluşan bu Albümde, Zara,İzzet Altınmeşe, Erkan Oğur, İsmail Hakkı Demircioğlu, Mircan Kaya, Şeref Taşlıova ve Muammer Ketencoğlu gibi Sanatçılar, seslendirdikleri birer eser ile Ergül’ü desteklediler.Sanatçı'nın Sarıkamış Harekatı üstüne yaptığı çalışmalar bununla da sınırlı kalmadı.2009 yılında Türkçe,Almanca ve İngilizce olarak hazırlanmış bir kitapçık ile birlikte ''Sarıkamışa Varamadan''adlı albümü yayınlanan Ergül,konu ile ilgili çok sayıda konser verdi.

Recep ERGÜL, Volkan KONAK, Sunay AKIN, Yusuf HAYALOĞLU, Ferhat GÖÇER ve daha bir çok Sanatçının birer eser ile katıldığı ve bu Ocak 2007 de ARTVİZYON Etiketi ile Müzik Piyasasına sunulan ANADOLU SEVDASI-RENGAHENK TÜRKÜLER II Albümünde de yer alarak, bugüne kadar bir çok Sanatçı tarafından eksik seslendirilmiş olan ‘’Ardahan’dan Gelen Tatar’’ türküsünü orijinal şekli ile seslendirdi.

Recep Ergül'ün "Bir Türküdür Yaşamak" adlı programları, yıllardan beri ilgi ve beğeni ile dinlenmekte. Bu programlarda, yurdun dört bir yanında yaşamış onlarca halk şairimizi tanıttı. Aşık Hıfzî, Zülalî, Müdamî, Edip Harabî,Aşık Şenlik,Aşık Elesker, Ercişli Emrah, Karacaoğlan, Dadaloğlu, Ferrahî, Erzurumlu Emrah, Sümmanî, Aşık Veysel, Ruhsatî, Agahî, Ali İzzet, Sefil Selimî ve daha bir çok şairimiz, Recep Ergül'ün radyo ve televizyon programlarında yalnız yaşam öyküleriyle değil, yaşadıkları coğrafya, zaman dilimi ve sosyal,siyasal ve ekonomik koşulları ve bu koşulların eserlerine yansımalarınıda içeren çok yönlü olarak ele alındı. Titiz araştırmalar yaptı. Her bir programı bir belgesel niteliği taşıdı..

Aşıklık geleneği üzerine, bilimsel - akademik araştırma ve incelemeler, derlemeler yaptı. Bu konularda çeşitli dergilerde makaleler yayınladı. Kongrelerde, sempozyumlarda bildiriler sundu. Çok sayıda panele konuşmacı olarak katıldı.

Sanatçı'nın ,14 Aralık 2009 da CRR Konser Salonunda Sarıkamış Şehitleri anısına Türkçe,Kürtçe,Gürcüce,Çerkesce dillerinden ağıtlar ile Karadeniz ve Avşar ağıtları büyük yankı yarattı.Bu tarihi konseri Ulusal yayın yapan tüm televizyon kanalları Ana Haber Bültenlerinden duyurdu.

Yer Aldığı Etkinlikler

14 Ocak 2015
Çarşamba
Tahsin Terzi 20. Sanat Yılı Kutlaması
Haliç Kongre ve Kültür Merkezi / İstanbul
17 Mart 2014
Pazartesi
Bir Hürriyet Türküsüdür Çanakkale
Nurettin Topçu Kültür Merkezi / İstanbul
19 Şubat 2014
Çarşamba
Kayseri Şehitlerinin Türküleri
Erciyes Üniversitesi Sabancı Kültür Sitesi / Kayseri