Nedim Saban

Nedim Saban Resmi
NEDİM SABAN
Nedim Saban, 1967 yılında doğmuştur. Robert Lisesi’ni 1986, New York Üniversitesi Tiyatro Bölümü’nü 1990 yılında bitirmiştir. Ayrıca, New York Üniversitesi’nde sinema ve televizyon eğitimi de almıştır.

New York Üniversitesi’nde bitirme tezi olarak hazırladığı Jean Genet’nin “Hizmetçiler”(The Maids) ve Heinrich İbsen’in “Hortlaklar”(Ghosts) adlı oyunlarının rejisiyle, 950 rejisör arasından 3 kişiye verilen New York Theatre Workshop Reji Bursunu kazanmıştır.

Tiyatroya, 12 yaşında çocuk oyunları yazarak başlayan Nedim Saban’ın, bir çocuk oyunu Unesco tarafından Dünya Çocuk Yılında ödül almış ve İstanbul Belediyesi Şehir Tiyatrolarında sahnelenmiştir. 1982 yılında, 15 yaşında Beş Kafadarlar Çocuk Tiyatrosu’nu kuran Saban, bu tiyatroda George Orwell’in “Hayvanlar Çiftliği” (Animal Farm) başta olmak üzere yedi adet çocuk oyununun yazarlık, yönetmenlik, oyunculuk ve prodüktörlüğünü üstlenmiştir.

Türkiye’ye döndükten sonra, 1992 yılında Tiyatrokare’yi kurmuştur ve bu tiyatroda rejisini yaptığı ünlü virtüöz Macide Tanır’ın başrolünü oynadığı Neil Simon’un “Müziksiz Evin Konukları”(Lost In Yonkers) ile, Avni Dilligil Özendirme Ödülünü almıştır. Ayrıca bu tiyatroda 100 kişinin oynadığı “Zeki Müren Müzikali” ve 1000 kez kapalı gişe oynananan, kendisine Selim Naşit En İyi Prodüksiyon Ödülü kazandıran “Şen Makas” (Shear Madness) ve usta oyuncu Erol Keskin’in yılın tüm erkek oyuncu ödüllerini topladığı, Nedim Saban’a Türkiye’nin en prestijli Afife Jale Yılın Prodüksiyonu Ödülü’nü kazandıran “Salı Ziyaretleri” (Visiting Mr.Green), Zülfü Livaneli’nin aynı adlı romanından sahneye uyarlanan ve tüm prestijli oyunculuk ödüllerini kazanan “Leyla’nın Evi”, “onca Yoksulluk Varken” oyunları başta olmak üzere pek çok oyun yönetmiştir. Müşfik Kenter’in yönettiği “Salaklar Sofrası”(Le Diner De Cons) başta olmak üzere pekçok oyunda oynamıştır.

Televizyon dizilerinde ATV’de sunulan “İkinci Bahar”, TRT’de “Nasıl Evde Kaldım”, da oynamış, yine TRT’de “İki Oda Bir Sinan” adlı dizinin yapımcılığını üstlenmiş ve bu dizide çok sevilen Sinan rolünü oynamıştır. Bu başarılı dizi 2006 yılında tiyatro sahnesine taşınmış ve 150 kez perde açmıştır.

Televizyon yazarı olarak, Show TV’ye dönemin en popüler yarışması Saklambaç (Dating Game) ve Süper Aile (Family Feud)’u yazan Nedim Saban, 1992 yılında Energy FM’de, Türkiye’nin ilk interaktif talk show programının sunuculuğuna ve yapımcılığına imza atmıştır.

Halkın telefonla katıldığı “Dr. Stress”çok popüler olmuş ve 13 yıl boyunca sırasıyla ATV, Star TV, Kanal 6 ve TV 8’de ekrana gelmiştir.

2005 yılında TV 8’de danışman olarak da görev alan Nedim Saban, televizyonda Kanal D için “Tartışma Büyüyor” adlı talk show ve ATV’de “Randevu” adlı yarışma programlarını da sunmuştur. Saban, televizyon için yeni projeler üzerine çalışmaktadır.

Nedim Saban Nedim Saban, 1993 yılından bu yana Aktüel, Artı Haber dergilerinde röportajlar ve köşe yazılarına imza atmış, bu yazılarla defalarca kapak konusu olmuştur. Ayrıca tiyatro, siyaset ve günlük yaşamla ilgili yazdığı makaleleri medyafaresi.com,açıkgazete.com, tiyatrodunyasi.com’da yayınlanmıştır.

İngilizce ve Fransızca bilen Nedim Saban, şu an “Behçet Parçacıkları” adlı bir kara komedi senaryosu ve İngiltere’de ödül alan “Black Butterfly” adlı bir İngilizce senaryo üzerinde çalışmakta ve tiyatro çalışmalarına yazar, oyuncu, yapımcı, yönetmen olarak devam etmektedir.

Yer Aldığı Etkinlikler

4 Mart 2018
Pazar
Şen Makas
Kadıköy Halk Eğitim Merkezi / İstanbul
3 Mart 2018
Cumartesi
Şen Makas
Trump Kültür ve Gösteri Merkezi / İstanbul
22 Şubat 2018
Perşembe
Şen Makas
Bostanlı Suat Taşer Açıkhava Tiyatrosu / İzmir
20 Şubat 2018
Salı
Şen Makas
Bursa Tayyare Kültür Merkezi / Bursa
18 Şubat 2018
Pazar
Şen Makas
Trump Kültür ve Gösteri Merkezi / İstanbul
14 Şubat 2018
Çarşamba
Şen Makas
Kenter Tiyatrosu / İstanbul
11 Şubat 2015
Çarşamba
Aziz Nesin'in Ünlü Romanı "Zübük" Müzikal Komedi Antalya
Antalya Kültür Merkezi / Antalya
16 Aralık 2014
Salı
Nedim Saban 4 Seminer 4 Sertifika
Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Prof. Dr. Fazıl Tekin Konferans Salonu / Eskişehir
11 Aralık 2014
Perşembe
Nedim Saban 4 Seminer 4 Sertifika
Düzce Üniversitesi Konferans Salonu / Düzce
10 Aralık 2014
Çarşamba
Nedim Saban 4 Seminer 4 Sertifika
Genel Maden İş Sendikası - Konferans Salonu / Zonguldak