Moğollar

Moğollar Resmi
1967'de Silüetler'de çalışan Aziz Azmet, Tahir Nejat Özyılmazel, Murat Ses ve Aydın Daruga Vahşi Kediler grubunun basçısı Haluk Kunt'la birlikte grubu kurarlar. Kısa bir süre (yaklaşık 2 ay) sonra Selçuk Alagöz grubunda çalışan Cahit Berkay gruba katılır ve Tahir Nejat Özyılmazel gruptan ayrılır.
Kısa bir süre sonra yine bir ara Selçuk Alagöz grubunda çalışmış olan ve Almanya’da Cem Karaca Apaşlarla yaptığı turneden dönen Hasan Sel Haluk Kunt'un yerini alır. İlk 45'likleri "Eastern Love/Artık Çok Geç", Şubat 68'de çıkar. Bu dönemdeki parçalarda Azmet/Ses ikilisinin, Lennon/McCartney tarzı bir çalışma beraberliği sözkonusudur. Benzeri tonaliteye, bu ikilinin Silüetler döneminde, hatta Meteorlar döneminde rastlamak mümkündür. Bu plağın hemen ardından "Mektup/Lazy John"u yapan grup, Haziranda Altın Mikrofon yarışmasına katılır ve "Ilgaz" üçüncü olur.
Bu başarı ve ardından çıkan 45'lik Moğollar adının daha çok insan tarafından duyulmasını sağlar. Konserler verirler. İlginç konserlerdir bunlar; örneğin: Diskotek dergisi tarafından 3 Nisan 1968'de İstanbul Fitaş sineması'nda düzenlenen, Haramiler ve Kaygısızların da katıldığı konsere "silindir şapkaları, uzun siyah frakları ile üç keman bir viyolonsel ve bir trompet eşliğinde" çıkar Moğollar elemanları. İlk solo konserlerini ise 19 Ekim 1968'de İstanbul Fitaş Sineması'nda verirler. Yabancı şarkıların yanı sıra kendi bestelerini de seslendiren Moğollar, konserlerinde büyük ilgi görür. Ünleri İstanbul dışına çıkar, Anadolu'ya ulaşır. Aynı tarihlerde dördüncü plaklarını çıkaran Moğollar 1968'i tanınmış bir grup olarak kapatır.Ve eski Moğollar göç eder.

Yer Aldığı Etkinlikler

12 Ekim 2017
Perşembe
Milyonfest Ankara
ODTÜ MD Vişnelik / Ankara
23 Ocak 2016
Cumartesi
Moğollar Konseri
Kubina Restaurant / İstanbul
25 Nisan 2015
Cumartesi
Moğollar @ Kubina
Kubina Restaurant / İstanbul
31 Aralık 2014
Çarşamba
Moğollar Konseri
KadıköySahne / İstanbul
29 Aralık 2014
Pazartesi
Hard Rock Cafe Istanbul 1.Yıl Dönümü Partisi
Hard Rock Cafe Istanbul / İstanbul
19 Aralık 2014
Cuma
Moğollar Adana Konseri
Hayal Kahvesi Adana / Adana
29 Kasım 2014
Cumartesi
Moğollar Konseri
Kubina Restaurant / İstanbul
15 Kasım 2014
Cumartesi
Başhka With Moğollar Konseri
The Mekan / İstanbul
5 Ekim 2014
Pazar
Moğollar İstanbul Konseri
KadıköySahne / İstanbul
26 Haziran 2014
Perşembe
Hard Rock Cafe Istanbul'da Moğollar Konseri
Hard Rock Cafe Istanbul / İstanbul
31 Ocak 2014
Cuma
Moğollar Konseri
Hayal Kahvesi Arena Park / İstanbul
24 Ekim 2013
Perşembe
Moğollar Konseri
KadıköySahne / İstanbul