Modernlik - Fransa ve Türkiye’den Manzaralar Sergisi

Sergi / Sanatsal

16 Ocak 2013, Çarşamba - 16 Mayıs 2013, Perşembe

10:00 - 18:00

Ücretli

Etkinlik Detayları

Modernlik? Fransa ve Türkiye’den Manzaralar sergisi, modernleşmenin günümüz sanatına olan etkilerini araştırıyor. Sergi, sanatçıların modernlik projeleriyle hesaplaşmalarını ve bugün hala gündemde olan modernlik olgusunu ele alıyor.

Sergideki çalışmalar görsel sanatların bir yandan eleştirdiği diğer yandan sonsuz bir araştırma imkanı olarak gördüğü modern hayatın dinamiklerine odaklanıyor. Dünya küreselleşmeyle farklı, derin ve karmaşık ilişkilerinin yaşandığı, yeni teknoloji ve sosyal medya kullanımının girift yapılar oluşturduğu bir dönemden geçiyor. Modernlik? Fransa ve Türkiye’den Manzaralar ise, günümüzün göreli yönsüz dünyasında modernliğin geride bıraktığı tortuların hayatımıza nasıl sızdığını hatırlatmaya çalışıyor. Türkiye'den ve Türkiye’nin modernleşme serüvenindeki rol modellerinden biri olan Fransa’dan sanatçılara yer veren sergi, modernliğin farklı biçimlerde sürekli karşımıza çıkan kalıntılarının bugün ve geleceği nasıl dönüştürebileceğini tartışmaya açıyor.

Sanatçılar: Nevin Aladağ, Fikret Atay, Kader Attia, Ayşe Erkmen, Cyprien Gaillard, Thomas Hirschhorn, Pierre Huyghe, Chris Marker, Sarkis, Hale Tenger, Nasan Tur

Küratörler: Çelenk Bafra, Levent Çalıkoğlu

Nevin Aladağ, Şehir Sesi Üçlemesi (Şehir Sesi II), 2009

Thomas Hirschhorn, The One World, 2007

Bu etkinliğin süresi geçmiş
İstanbul Modern Sanat Müzesi
İstanbul / Beyoğlu / KARAKÖY
Meclis-i Mebusan Cad. Liman İşletmeleri Sahası Antrepo No: 4
Etkinlik Konuları