Kemal Cılız

Kemal Cılız Resmi
Boğaziçi Üniversitesi/Infonet Yönetici Ortağı Orta Doğu Teknik Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği mezunu Prof. Dr. Kemal Cılız, ABD’de Syracuse Üniversitesi’nden aynı alanda yüksek lisans ve doktora derecelerini aldı. ABD’de Yale Üniversitesi’nde Finans ve Ekonomi yüksek lisans derecesi de alan Dr. Cılız, 1989-1990 yılları arasında New York’ta Borg Warner şirketinin Mühendislik Hizmetleri Bölümü’nde sistem mühendisi olarak görev yaptı. 1991 de Türkiye’ye döndükten sonra Boğaziçi Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü’nde Doçent olarak çalışmaya başladı, 2004 senesinde Profesor unvanını aldı.
1992’den itibaren Türkiye’de bilgi teknolojileri, otomasyon ve telekomünikasyon sektöründe faaliyet gösteren firmalara danışmanlık yaptı. 1993- 1994 seneleri arasında ABD de University of California, Berkeley ve Yale Universitesinde araştırmacı olarak çalıştı.

Dr. Cılız, biri İnternet Servis Sağlayıcılığı, diğeri de ağ ve bilgi güvenliği alanlarında hizmet vermek üzere 1995 senesinde kurulan iki firmanın kurucu ortakları arasında yer aldı. Aynı zamanda, Türkiye’de dijital imzaların sertifikalandırılmasına yönelik ilk özel şirket oluşumunun (Tursign AŞ) kurucularından olan Cılız, 1997-2000 seneleri arasında Global One Türkiye’nin kurulumu sürecinde çalıştı ve satış destek, mühendislik ve operasyon hizmetleri direktörlüğü görevinde bulundu. 2000-2002 seneleri arasında kurucu ortağı olduğu Comnet AŞ de Genel Müdür olarak görev yapan Prof. Cılız’ın uluslararası konferanslarda sunulmuş bilgi teknolojileri, otomasyon sistemleri,ve ağ/bilgi güvenliği bildirileri ve yabancı dergilerde yayınlanmış makaleleri mevcuttur.

Aynı zamanda Türkiye Bilişim Vakfı’nın Yönetim Kurulu üyesi ve IEEE Senior üyesidir. 2002 senesinde Comnet’in Borusan Teknoloji grubuna satılmasından sonra, Dr. Cılız kurucu ortağı olduğu Infonet’de yönetim kurulu başkanlığını sürdürmekte ve Boğaziçi Üniversitesi’nde çalışmalarına devam etmektedir.

Yer Aldığı Etkinlikler

24 Eylül 2013
Salı
ICT Summit Now - Bilişim Zirvesi 2013
Haliç Kongre ve Kültür Merkezi / İstanbul