İstanbul Carbon Summit / İstanbul Karbon Zirvesi

Kongre / Enerji ve Çevre

3 Nisan 2014, Perşembe - 5 Nisan 2014, Cumartesi

10:00 - 17:00

Ücretli

0 533 405 56 71 - 0 533 928 13 96

etem@istanbulcarbonsummit.com

Facebook

Twitter

Katılım Formu

Etkinlik Web Sayfası

Etkinlik Detayları

Değerli Meslektaşlarım ve Sektör Temsilcileri,

Sizleri, Organizasyon Komitesi adına 3-5 Nisan 2014'de Türkiye'de ilk defa düzenlenecek olan İstanbul Karbon Zirvesine davet etmekten mutlululuk duyuyorum. Sizlerin de bildiği gibi; Dünya'da küresel karbon piyasaları son yıllarda gelişmekte ve büyümeye devam etmektedir. İklim değişikliği ve etkileri konusunda artan kamuoyu bilinci sayesinde sürdürülebilir karbon yönetimi, emisyon ticareti ve temiz teknolojilerin geliştirilmesine yönelik çalışmalar seragazı azaltımı için önemli önlem stratejileri olduğu gerçeğinin kabul görmesini sağlamıştır. Son IPCC (Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli) Raporu'nda; iklim değişikliğinin ciddi tehdit oluşturmaya başladığı ve bu nedenle hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkelerde sera gazı emisyonlarının azaltılması önemle vurgulanmıştır.

Ülkemizde sera gazının azaltılmasına yönelik önlemler Hükümetimizin gündeminde olması sebebiyle yakın gelecekte karbon piyasasının geliştirilmesi ve emisyon ticareti sistemi olgusu Enerji-yoğun işletmeleri yakından ilgilendirecektir. Bu bağlamdan hareketle, uluslararası düzeyde ülkelerin alacağı yükümlülükler, karbon piyasalarına etkileri, enerji kullanımının ilgili sektörlere etkileri ve bu bağlamdan hareketle en düşük maliyetli sera gazı azaltım sistemlerinin tartışılacağı Zirvemize Enerji ve Tabii Kaynaklar, Ekonomi, Cevre ve Şehircilik, Bilim, Sanayi ve Teknoloji, Orman ve Su işleri Bakanlıklarımız ile EPDK ve SPK'nın destekleri alınmıştır.

Bunlara ek olarak; İTÜ, İstanbul Sanayi Odası, EÜAŞ, TÜBİTAK MAM, Marmara Belediyeler Birliği, ODTÜ Petrol Araştırma Merkezi, Enerji Verimliliği Derneği, Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi, Enerji Ekonomisi Derneği, Lisansız Elektrik Üreticileri Derneği, Enerji ve İklim Değişikliği Vakfı, Enerji Ticareti Derneği, Nükleer Mühendisler Derneği, Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği, Uluslararası Taşımacılık ve Lojistik Hizmet Üretenleri Derneği, Türkiye Kimya Sanayicileri Derneği, Petrol Sanayi Derneği, Hazır Beton Birliği, Plastik Sanayicileri Derneği gibi sektörlerinde lider pozisyonda olan Derneklerin bu Zirve bünyesinde aktif olarak yer alması ve Avrupa Komisyonu ile Avustralya Büyükelçiliği Ticaret Komisyonu gibi paydaşların da Zirvenin duyurulmasına ve bilimsel yönüne vermiş oldukları destekler konu ile ilgili önemli kazanımlara neden olacaktır.

Tüm bu hazırlıklar ve en iyi konuşmacıların davet edilmesi daha bilimsel ve tüm paydaşlar için doyurucu bir Zirve yapma arzusundan doğmaktadır.

Dünyanın ve Avrupa'nın en mistik ve fantastik kentlerinden biri olan İstanbul'da sizleri aramızda görmeyi diliyorum.

Bu etkinliğin süresi geçmiş
İTÜ Süleyman Demirel Kültür Merkezi
İstanbul / Şişli / MASLAK
İTÜ Ayazağa Kampüsü
Etkinlik Konuları