Iron Maiden Konseri

Konser / Diğer

26 Temmuz 2013, Cuma

16:00 - 19:00

Ücretli

Etkinlik Detayları

70’lerin ortasında bas gitarist Steve Harris tarafından kurulan Iron Maiden, heavy metal’de en umut vaad eden grup olduğunu 1982’de yayınladıkları 3. albümleri (vocal Bruce Dickinson’ın yer aldığı ilk albüm)The Number of The Beast ile kanıtlamış oldu. Grup 80’lerin sonuna kadar 7 albüm, bir canlı konser albümü, ve 7 dünya turuyla kariyerlerinin ilk yarısını unutulmaz kılmayı başardı.

Kariyerlerinin dönüm noktası olarak gösterilen 1984/5’te gerçekleştirdikleri World Slavery turnesi, 1985 ve 2001’de üst üste Rock in Rio festivalinde ana sahnede yer almaları ve son olarak 1988’de Castle Donington’s Monster Of Rock festivali’nde 107.000 kişinin katılımıyla gerçekleşen konser ile, grup kendi tarzlarındaki müzik, sanat ve görselliği bir üst noktaya taşımayı başardı.

Iron Maiden, grubun çıkış döneminde radyolarda heavy metal’in çok rağbet görmemesi, kendilerini şöhret ve şöhretin getirdiği yaşam tarzından uzak tutmaları ve popular kültüre karşı tutumlarına rağmen heavy metal’i yepyeni ve herkes tarafından bilinen bir forma sokmayı başardılar. 90’lı yılların başında gruptan Bruce Dickinson ve  Adrian Smith’in ayrılmasına rağmen Fear of The Dark albümünün başarısı, 2 stüdyo albümü ve sayısız turne ve konser ile Iron Maiden başarısının sürekliliğini kanıtlarcasına yoluna devam etti. 1999’da her iki sanatçının tekrar gruba dahil olması ile tekrar 6 kişiye çıkan grup vokalde Bruce Dickinson, bas gitarda Steve Harris, davulda Nicko McBrain ve gitarda 3 amigo olarak anılan Adrian Smith, Dave Murray ve Janick Gers ile tekrar en etkileyici line-up’a kavuşmuş oldular.

Grup 2008 yılında Somewhere Back In Time turnesi ile kendi Boeing 757 uçaklarında Bruce Dickinson kaptanlığında 45 günde 81.000 km yol yaparak tüm dünya basının ilgisini çekmeyi başardı. Bu turne daha sonrasında müzik DVD listelerinde 1 numaraya yükselecek bir turne albümüne dönüştü. Grup ayrıca bu turne ile ilk BRIT ödülünün sahibi oldu. Bu başarının akabinde 2011 yılında yayınladıkları The Final Frontier albümü 28 ülkede bir numaraya çıkarak gelmiş geçmiş en başarılı albümleri oldu. Bu albümün turnesi ile grup hiç ulaşmadıkları ve daha önce hiçbir sanatçının gitmediği ülkelere de uğrayarak toplamda 2 milyondan fazla fan’a ulaşmayı başardılar. 

Iron Maiden, 33 yıllık kariyerleri boyunca toplamda 90 milyon albüm satışı, 58 ülkede 2000’den fazla konser, 10 milyonlarca fan ve 15 stüdyo albümü ile gelmiş geçmiş en başarılı rock grubu olarak tarihe geçti. Dünyanın en çok turlayan grubu olması, her konser ve albümde yer alan maskotları Eddie ile Iron Maiden tüm kültürler arasında bir efsaneye dönüştü.

Bu etkinliğin süresi geçmiş
BJK İnönü Stadyumu
İstanbul / Beşiktaş
Vişnezade Mahallesi, Dolmabahçe Cad. Dolmabahçe Sarayı karşısı
Etkinlik Konuları