Prof. Dr. İbrahim Dinçer

Prof. Dr. İbrahim Dinçer Resmi
15 Mayıs 1964 Trabzon doğumlu olan Prof. Dr. İbrahim Dinçer, ayakkabı imalatçısı bir babanın oğlu. 11 kardeş olan Dinçer, 10 yaşında babasını kaybetti.

Okul hayatında vasat bir öğrenci olan Dinçer, yaz aylarını bobinaj atölyesinde çalışarak geçirdi. Küçüklük ve gençlik yıllarında futbol oynayan Dinçer, Trabzonspor yıldız takımı, İdman Ocağı, Fiskobirlik gibi takımlarda futbol oynadı. Fiskobirlik’in santrforu iken ‘Bombacı’ İbrahim lakabıyla anıldı.

19 yaşında futbolculuğu bırakıp, eğitim hayatına devam etmeye karar verdi. Selçuk Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünde başlayan öğrenim hayatı, İTÜ Makina Bölümünde Doktora ile devam etti. Master ve doktora öğrenimi sırasında TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi’nde 6 yıl çalıştı. Daha sonra 1994 yılı başında Kanada’da Victoria Üniversite’sinde öğretim üyesi olarak göreve başladı. 3.5 yıldan fazla burada çalıştıktan sonra, Eylül 1997’de Suudi Arabistan’daki King Fahd Üniversitesi’ne geçti. Temmuz 2003’de Kanada’ya geri dönerek Ontario Üniversitesi’nde kurucu öğretim üyesi olarak çalışmaya başladı.

Dinçer’in bilimsel makale sayısı 400’leri geçmiş, bilimsel aktivite sayısı bir bilim adamının hayatına sığmayacak kadar fazla, kitap sayısı 10’u geçiyor.

İSMİ , BUGÜN ENERJİ, HİDROJEN ALANLARINDA DÜNYADAKİ İLK BİRKAÇ KİŞİ ARASINDA GEÇİYOR.
Evli ve 2’si erkek olmak üzere 5 çocuk babasıdır.

------

Enerji alanındaki öncü çalısmalarıyla uluslararası bilim camiasında oldukça iyi bilinen Prof. Dr. İbrahim Dinçer, 10 civarında uluslararası kitabın yazarı veya ortak yazarı olup, 250 den fazla uluslararası makalesi ve 50 civarında teknik raporları bulunmaktadır. Bir çok ulusal ve uluslararası konferans, sempozyum, çalıstay ve teknik toplantılarda başkanlık yapmış olup, öğretim üyesi ve çağrılı konuşmacı olarak 30’dan fazla konuşma yapmıstır. Prof. Dr. İbrahim Dinçer, değişik uluslararası bilimsel kuruluşların aktif üyesi olup, çok sayıda prestijli uluslararası dergilere, baş editör, ortak editör, bölgesel editör ve yayın kurulu üyesi olarak hizmet vermektedir. Aynı zamanda, çeşitli araştırma, öğretim ve hizmet ödülünün sahibidir.


University of Ontario öğretim üyelerinden Prof. Dr. İbrahim Dinçer Kanada’nın en önemli bilim ve araştırma ödüllerinden biri olan Ontario’daki “The Premier’s Research Excellence Award (PREA)”ını kazanmıştır.


Bu bilim ve araştırma ödülüne, üniversiteleri veya araştırma kuruluşları tarafından aday gösterilen adaylar kendi müracaatlarına yaptıkları bütün bilimsel ve araştırma çalışmalarının yanısıra önemli bir alanda bir proje taslağı da hazırlayıp sunmaktadır. Bu ödül sekreteryası ve bilimsel danışma kurulu hem adayın bilimsel çalışmalarını ve dünya bilimine katkılarını hem de projesini değerlendirmektedir. 100’ün üzerinde bilim adamının başvurduğu bu ödül için seçim tamamlanmış ve bu önemli ödüle bir Türk Profesörü layık görülmüstür.

Prof. Dr. İbrahim Dinçer bu ödülle birlikte sunmuş olduğu hidrojen yakıt pilli araçlar konusunda “Yakıt Pilli Araçların Sürdürülebilirlik, Termodinamik, Çevresel ve Yaşam Ömrü Analizleriyle Değerlendirilmesi ve İyileştirilmesi (Assessing and Improving Fuel Cell Vehicles through Sustainability, Thermodynamic, Environmental and Life Cycle Analyses)” isimli projesine de 150 bin dolarlık destek almıştır.

Bunun 100 bin doları Kanada hükümetinden ve geri kalan 50 bin doları ise University of Ontario’dan gelmektedir. Bu projede, doktora öğrencileri ve doktora sonrası araştırmacıları yer almaktadır.

Yer Aldığı Etkinlikler