Hakan Türkkuşu

Hakan Türkkuşu Resmi
11 Nisan 1963 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlk ve orta öğrenimini Bursa’da tamamladı, 1981 yılında Bursa Anadolu Lisesi’ni bitirdi. 1981 yılında İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’ni kazandı, Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden 85 not ortalaması ile 1985 yılında mezun oldu.
Eğitimi sırasında ilgi duyduğu gazetecilik mesleğine odaklandı ve öğrencilik yıllarında sırasıyla THA - Türk Haberler Ajansı, Nokta dergisi, Milliyet gazetesinde çalıştı. Muhabir ve editör olarak Milliyet Kardeş, Milliyet Çocuk, Günümüzde Kitaplar, İktisat Dergisi, Kapital (Karacan), Capital (Hürriyet), Otomotiv, Macro, Playboy, Image of Turkey, Deniz Magazin, Ekonomist, Flash TV, Kanal E ve Alfa Yayınları için çalıştı. Kısa adı NOS (Nederlandse Omroep Stichting) olan Hollanda Yayın Vakfı’nın Türkçe yayınlar servisine Türkiye’den verdiği haberler ile katkıda bulundu. Kurucusu olduğu Türkiye’nin ilk markaya özel haber ajansı www.sanalhabermerkezi.com ve Associated Editors yanı sıra MICE Dergi ve STH Bülten için bugün de yazmayı sürdürüyor.
Anna Pasternak’ın Lady Di’nin hüzünlü öyküsünü anlattığı Prensesin Aşkı: Bir Tahtı Sarsan Skandal, Roderick Conway Morris’in Osmanlı Gizli Servisi Belgelerinde Cem Sultan Olayı (Milliyet) – Cem Sultan Sürgündeki Veliaht (Epsilon), Dankwart A. Rustov’un Unutulan Müttefik Türkiye başlıklı siyasi tarih incelemesi başta olmak üzere aralarında ansiklopedi ve çocuk kitaplarının da bulunduğu 200 kadar yayını Türkçe’ye çevirdi. Bu dönemde Türkiye Spor Ünlüleri Ansiklopedisi’ni hazırladı, 2000’lere Doğru Türkiye başlıklı araştıması ile Türkiye Çevre Sorunları Vakfı yarışmasında üçüncülük ödülü kazandı.
Profesyonel yaşamında çeyrek yüzyılı geride bırakan Hakan Türkkuşu, farklı sektörlerden sayısı bini aşan marka adına, dört kıtadan pek çok ülkede, etkinlik yönetiminden medya ilişkilerine uzanan geniş bir yelpazede, toplam 13 bine yakın çalışmada görev aldı.
Türkiye’deki ilk stadyum konseri (Byran Adams), Türkiye’de A’dan Z’ye tasarlanan ilk road-show (Jean Karavan), 10 yıl emek verdiği “en büyük serüven” Camel Trophy elemelerine Türkiye’nin 2 kez evsahipliği yapan tek ülke olması, Kazakistan’ın ilk raft milli takımı (Camel White Water Challenge) seçmeleri, Türkiye’de ilk kez düzenlenen açıkdeniz sürat teknesi yarışı Class 1, NYSE - New York Borsası’nda işlem gören ilk Türk şirketi olan Turkcell adına Wall Street sokak etkinlikleri, Türkiye’de ilk Formula 1 naklen yayınları (ancorman) ve ülkemizin ilk evsahipliği, Türkiye ile Yunanistan arasındaki ilk Deniz Maratonu, Türkiye’nin 2004 yılında evsahipliği yaptığı tek Eurovision Şarkı Yarışması, GP2’de yarışan ilk Türk pilotu (Jason Tahincioğlu) için e-PR, dünyanın en önemli müzik festivali olan Woodstock ve Türkiye’nin en büyük müzik festivali ve gençlik etkinliği kabul edilen Rock’n Coke gibi sayısız ilk’e imza attı. İstanbul Festival Vadisi ile Türkiye’nin en büyük (240 dönüm) ve çok amaçlı açık hava etkinlik alanını kurdu, 70-75 bin katılımcısı olan Barışa Rock festivaline ev sahipliği yaptı. Yakın geçmişte;
• HP Türkiye operasyonun yapılandığı ilk yıllardan bu yana ‘kesintisiz’ hizmet verdi. DesignJet ürün grubu için planladığı kanal programı, mali profil, etkinlikler ve bu projeyi destekleyecek öncü bir yazılım ile “edge to edge” çözümler sundu. Kurucusu olduğu MiliMetre, 1999 yılından buyana sürdürdüğü “kanal ajansı” statüsü ile EMEA & MEMA bölgelerinin “kıdemli tercih edilen tedarikçisi” oldu.
• Avrupa Konseyi tarafından 2010 yılında düzenlenen Medya, Kültürlerarası Diyalog ve Ayrımcılıkla Mücadele temalı AB konferansının Türkiye ayağında kurucusu olduğu EMT ile Avrupa Konseyi, TRT ve Bahçehir Üniversitesi adına koordinasyon sorumluluğunu üstlendi.
• Kısa CLEPA olan Comité de Liaison Européen des fabricants d'équipements et de Pièces Automobiles için 2011 yılı Genel Asamblesi ile ilgili olarak Türkiye’nin evsahipliği yapması ile neticelenen süreci TAYSAD - Taşıt Araçları Yan Sanayicileri Derneği ile birlikte yönetti, planlanması ve yönetiminde görev aldı.
• 2013 yılında Boston’un en kapsamlı etkinliği kabul edilen ve 200’den fazla performansın sergilendiği 9 günlük Outside the Box festivalinin açılış gösterisi olan Welcome to Earth için Etkinlik Direktörü olarak görev aldı.
Çalışmalarını MiliMetre (1996) yanı sıra kurucusu olduğu EMT (2000) ile yine kurucusu olduğu ve aktif görev alıp bugün danışman olarak devam ettiği STH (2007) şirketlerinde sürdüren Hakan Türkkuşu;
• Akademi İstanbul’da 2012 yılına kadar Haber ve Haber Yazım Teknikleri, Yeni Medya: Internet ve Mobil İletişim ile Halkla İlişkilerde Etkinlik Yönetimi
• Öğretim Görevlisi olduğu İzmir Ekonomi Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde de 2011’den buyana Event Management (PRA417) yanı sıra Presentation Skills in Communication (PRA100), Media Relations (PRA305) ve PR & Copywriting Studio (PRA304)
dersleri verdi.
2015 yılında “ilk perakende deneyimi" kapsamında My First Make-up projesi ile çocuklara yüz boyama deneyimi | face painting experince sunmaya başladı.
Hakan Türkkuşu, “Öğrendim | Yaşadım | Anlattım” başlıklı eğitim ve konferans üçlemesinin ilk bölümünde medya (Medyada genler değişiyor, Gazetecilik evrim geçiriyor), ikincisinde etkinlik yönetimi (Etkinlikler de tıpkı insanlar gibidir: Doğar | Büyür | Biter) ve üçüncüsünde de iletişim (Sosyal Medyayı kavramak: Eskiden Facebook yoktu, buralar hep dutluktu...) konularında profesyonel paylaşımlarını Speakers Agency ve Masters Training International üzerinden sürdürüyor. Bunların yanı sıra girişimcilik, inovasyon, network, kariyer, outdoor, seyahat gibi konularda düzenlenen konferans ve etkinliklere konuk konuşmacı olarak katılıyor, motivasyon çalışmaları kapsamında eğitim veriyor.
Boğaziçi Üniversitesi ile Boogy Academy sertifika programında ve Okan Üniversitesi'nde ders kitabı kabul edilen 5N1K ile Etkinlik Yönetimi | Event Management via 5W1H kitabı ile marka iletişiminde etkinlik yönetimi konusunda işin teorisi ile yetinmeyenler için “deneyime dayalı” farklı bir bakış açısı sunuyor.

Yer Aldığı Etkinlikler

14 Eylül 2019
Cumartesi
Bırakın çocuklar doğayı tanısın
Doğada Yaşam Okulu / İstanbul
1 Aralık 2015
Salı
My First Make-up | İstanbul'da çocuklar için rengarenk bir yaşam var
Trump Tower / İstanbul
1 Eylül 2015
Salı
My First Make-up
Yalıkavak Palmarina Amfi Tiyatro / Muğla
1 Ağustos 2015
Cumartesi
My First Make-up | Yalıkavak
Kids Paradise / Muğla
8 Temmuz 2015
Çarşamba
My First Make-up | BODRUM
Palmarina / Muğla