Fazıl Say

Fazıl Say Resmi
Yazar ve müzikolog Ahmet Say'ın oğludur. Piyano eğitimini Ankara'da Mithat Fenmen ve Kamuran Gündemir, Düsseldorf'ta David Levine'den almıştır.

Üç yaşındayken obuacı Ali Kemal Kaya ile ritmik jimnastik ve işitme alıştırmalarına başlayan Fazıl Say, bir yıl sonra Mithat Fenmen’den aldığı piyano dersleriyle sevgiyi de içeren bir öğrenim sürecine girmiştir. Fenmen’le sekiz yıl süren bu dönem, piyano, solfej ve teorinin yanı sıra, besteciliğe özendirme çalışmalarını ve konser podyumlarına ısındırma amaçlı küçük dinletileri kapsar. Mithat Fenmen’in 1982 yılında vefat etmesi üzerine Ankara Devlet Konservatuarı'na giren Fazıl Say, 'Özel Statü' olarak nitelenen hızlandırılmış yoğun eğitim çerçevesinde Kamuran Gündemir ile piyano, İlhan Baran ile kompozisyon çalışmıştır. Gündemir, yorum kavrayışı gerektiren yapıtlar üzerinde üst düzey bir değerlendirme ortamı yaratarak öğrencisini yetiştirmiş, İlhan Baran ise ona kompozisyon eğitiminin temeli olan teknik donanımları kazandırmıştır. Donanımların başlıcaları armoni, kontrpuan, form bilgisi, analiz, enstrümantasyon, orkestrasyon, antik modlar, Türk Müziği makamsal ve ritmik sistemleri, caz armonisi ve stil araştırmalarıdır. İlhan Baran, ayrıca çağdaş müzik stilleri çalışması için Ertuğrul Oğuz Fırat'dan yararlanılmasını istemiş ve Fazıl Say, üç yıl Fırat'dan ders almıştır. 1987 yılında konservatuarı bitiren genç piyanist, Almanya’nın DAAD bursuyla bu ülkeye gitmiş, Düsseldorf Müzik Yüksek Okulu’nda ABD'li piyanist David Levine'in öğrencisi olmuştur. Dünyanın önde gelen Schubert yorumcularından olan Levine, "Yaratıcı Yorumculuk" açısından örnek bir piyanisttir. Fazıl Say, piyanist kimliğiyle onu örnek almıştır.

2007 yıllarının sonunda yabancı bir gazeteye verdiği demeçlerle gündeme gelmiştir. Say, AKP iktidarını açıkça eleştirmiş, Cumhuriyet'in temel niteliklerinin tehlikede olduğunu, bundan endişe duyduğunu söylemiştir. Say ayrıca müzik eğitiminin Milli Eğitim Bakanlığı tarafından önemsenmediğine vurgu yapmıştır. 2007 yılı sonunda ayrıca bir ödül kazanmıştır.

2003 yılında, Sivas Katliamı'nda yaşamını yitiren Metin Altıok için yazdığı ağıttan tam sahneleneceği gün, IKSV tarafından bazı bölümlerin çıkarılmasına son derece sinirlenmiştir. IKSV Müzik Festivali' nde yer almak istememesinin nedeni olarak bunu göstermektedir.

Yer Aldığı Etkinlikler

20 Aralık 2014
Cumartesi
Fazıl Say Mezopotamya Senfonisi
Zorlu Center - Performans Sanatları Merkezi / İstanbul
27 Kasım 2014
Perşembe
7000 Yıllık Uçan Halıya Ters Binen Hırcar
KKM Gönül Ülkü ve Gazanfer Özcan Sahnesi / İstanbul
23 Kasım 2014
Pazar
7000 Yıllık Uçan Halıya Ters Binen Hırcar
Ortaköy Afife Jale Sahnesi / İstanbul
10 Temmuz 2014
Perşembe
Fazıl Say Konseri
ENKA Eşref Denizhan Açık Hava Tiyatrosu / İstanbul
26 Haziran 2014
Perşembe
Ölümünün 60. Yılında Sait Faik'i Hatırlamak: Fazıl Say ve Arkadaşları
Zorlu Center PSM / İstanbul
25 Haziran 2014
Çarşamba
Ölümünün 60. Yılında Sait Faik'i Hatırlamak: Fazıl Say ve Arkadaşları
Burgazada / İstanbul
16 Mayıs 2014
Cuma
Fazıl Say İstanbul Senfonisi
CSO Konser Salonu / Ankara
8 Nisan 2014
Salı
Say Plays Say
Zorlu Center PSM Drama Sahnesi / İstanbul
25 Kasım 2012
Pazar
Fazıl Say Bursa Konseri
Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi / Bursa
20 Kasım 2012
Salı
Özgür Aydın & Midori Konseri
Antalya Kültür Merkezi / Antalya
17 Kasım 2012
Cumartesi
Fazıl Say - Mezopotamya Senfonisi
Antalya Kültür Merkezi / Antalya