Ateş İlyas Başsoy

Ateş İlyas Başsoy Resmi
1971 Bursa doğumlu, okur ve yazar. Bursa Erkek Lisesi, Kayseri Fen Lisesi ve İktisat Fakültesi'nde öğrenim gördü. 1983 yılından beri yazılarından telif alıyor, 1985 yılından beri gazetelerde çalışıyor.

Mizah dergileriyle başlayan yazarlık serüveni, edebiyat ve sanat dergileriyle devam etti. Üniversiteye başladığından beri reklam dünyasının içinde ama kendini "reklamcı" diye tanımlamıyor, çünkü "reklamcı"lığın bir "kimlik" değil, bir "giysi" olduğuna inanıyor. Başsoy "Reklamcı Nedir? Nasıl Reklamcı Olunur?" isimli deneysel "kitabımsı"sında okurlara bu ayrımı anlatıyor.

"ÖSS Matematikte 20 Soru Garanti" isimli kitabında üniversiteye hazırlanan öğrencilerin şartlandırılması ve matematik kavrayışlarının hatalarını ele aldı. Yayınlandığı dönemde çok ses getiren bu matematik kitabı, halen bazı akademisyenler ve üniversiteye hazırlanan öğrenciler tarafından referans kitap olarak görülmekte.

2011 yılında çıkan "AKP Neden Kazanır? CHP Neden Kaybeder?" kitabı ile Türkiye'de AKP dışında hiçbir partinin doğru algı yönetimi yapmadığını, bu nedenle kaybettiklerini ve böyle devam ederlerse sonsuza dek kaybedeceklerini anlattı. Ateşli Kitaplar adını verdiği mini kitaplar dizisiyle, yirmi yıldır yazdığı tüm deneme, öykü, masal ve aforizmalarını bir araya getiriyor.

Ateş İlyas Başsoy ulusal ve uluslararası çok sayıda reklam ödülü kazandı. Fayda isimli reklam ajansının ve Da isimli algı yönetim stüdyosunun sahibidir. BirGün Gazetesi'nde her pazartesi "günışığı"nı arar. Reklam Yaratıcıları Derneği Başkanı ve Türkiye Zeka Vakfı Genel Kurul üyesidir.

Yer Aldığı Etkinlikler

4 Kasım 2014
Salı
PERYÖN 22. İnsan Yönetimi Kongresi
Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı / İstanbul