Yeni Fikirler Yeni İşler 2013

Yarışma / Proje-Fikir

1 Mart 2013, Cuma - 19 Nisan 2013, Cuma

00:15 - 23:45

Ücretsiz

Etkinlik Detayları

Türkiye’nin ilk ve en büyük teknoloji tabanlı girişimcilik yarışması olan Yeni Fikirler Yeni İşler 2005 yılından bu yana genç girişimcilerimizi desteklemektedir. Her geçen yıl kendini yenileyen ve geliştiren Yeni Fikirler Yeni İşler Yarışması, sağladığı destekler ile genç girişimcilerin iş kurma süreçlerini başlatmakta, geliştirmekte ve büyütmektedir.

Yeni Fikiler Yeni İşler, sadece yarışma sonucunda değil yarışma süresince ve yarışma sonrasında da sunduğu destekler ile yarışmaya dahil olan herkesin girişimcilik konusundaki yetenek ve imkanlarını geliştirmek için katkı sunmaktadır.

Yarışma Süreci


Yeni Fikirler Yeni İşler Yarışması genç girişimcilerin iş fikirlerine ait kısa proje özetlerini yazması ile başlar. İlk değerlendirme sonrasında 1. Aşamayı geçen yarışmacılar eğitimlere tabi tutulurlar. Eğitimler sonrasında detaylı iş planlarını yazan yarışmacılar arasından seçilenler finale kalırlar. Final aşamasında kamuoyuna açık bir şekilde sunum yapan yarışmacılar arasından jürimizin seçtikleri sunulan ödülleri almaya hak kazanırlar.

Ayrıntılı Yarışma Süreci

Yeni Fikirler Yeni işler Yarışma süreci 3 temel adımdan oluşmaktadır.

1. Aşama

Yarışmanın ilk aşamasında, internet üzerinden yarışma sistemine giren yarışmacılar iş fikirleri çerçevesinde geliştirdikleri proje önerilerini sunarlar. Yarışmaya bireysel olarak başvurmanın yanısıra yarışmacılar kendi takımlarını kurarak da başvurabilirler.

Sisteme kayıt olan yarışmacılar, takım oluşturmak istedikleri kişilere davet göndererek yarışma sürecinde takım olarak yer alabilirler.

İlk aşamada sunulan proje önerilerinden, her kategoride jürilerimizin en başarılı buldukları ilk 10 proje (toplam 30) diğer aşamaya geçmeye hak kazanır.

2. Aşama

Bu aşamada, yarışmacılar iş planı hazırlama sürecini yaşamaktadırlar. Bu süreçte kendilerine destek olmak üzere koç desteği sağlanmaktadır. Ayrıca iş planı hazırlanması için gerekli bilgi birikimini elde etmeleri açısından yarışmacılar çok geniş kapsamlı bir eğitim sürecine tabi tutulmaktadır.

Yarışmacılar, hazırladıkları iş planları jürilerimize sunarlar. Sunumlar sonrasında yapılan değerlendirme sonucunda her kategoride final aşamasına katılacak ilk 5 proje (toplam 15) belirlenir.

Final

Final aşamasına kadar tüm yarışmacılar jüri yorum ve tavsiyelerinin yanısıra kendilerine sürekli destek veren koçları ile birlikte iş planlarını geliştirirler. Bu aşamaya kadar oldukça önemli yol kat etmeleri sağlanan yarışmacılar, herkesin katılıma açık olan finan gününde sunumlarını yaparlar. Ayrıca tüm gün boyunca yarışmacıların projeleri ziyaretçilerimizin incelemesi için sergi alanında sunulur.

Sunumların hemen ardından toplanan jürilerimiz ödül alan yarışmacılarımızı belirler ve sonrasında yarışmacılarımıza ödülleri verilir.

Yarışma Takvimi

11 Şubat-19 Nisan 2013 Ön Başvuruların Alınması
19 Nisan-26 Nisan 2013 Ön Eleme
26 Nisan-17 Mayıs 2013 Jüri Değerlendirmesi
27 Mayıs 2013 1. Aşama Sonuçlarının İlanı
10 Haziran-12 Temmuz 2013 İş Planı ve Girişimcilik Eğitimleri
2 Eylül 2013 İş Planı Teslimi ve Mansiyon Ödülleri
4 Eylül-20 Eylül 2013 Jüri Değerlendirmesi
14 Eylül 2013 Jüri Sunumları
4 Ekim 2013 2. Aşama Sonuçlarının İlanı
2 Kasım 2013 FİNAL

Yarışma Şartları:

Yeni Fikirler Yeni İşler Yarışması için başvuruda bulunacak kişilerin aşağıdaki koşulları sağlaması gerekmektedir:

  • Lisans/Yüksek Lisans/Doktora öğrencisi olan veya mezuniyetinin üzerinden en fazla 5 yıl geçmiş olan herkes başvurabilir.
  • Takımların belirlenmesi sonrasında tek sorumlu takım lideridir.
  • Kategorilerde birinciliğe ulaşan takımların ödüllerini alabilmesi için şirket kurmaları gerekir.
  • Yarışmacıların her kategoriden sadece 1 projelesi 2. Aşamaya geçmeye hak kazanır.
  • Yarışmacıların 1 yıldan daha eski olan herhangi bir teknoloji tabanlı şirket ile ortaklıklarının olmaması gerekir.

Yarışma Ödülleri

Yarışmacılara girişim sermayesi olarak her kategoride farklı ödüller verilmektedir.
Genel Kategori 175.000 TL
Elginkan Vakfı Büyük Ödülü 100.000 TL
OSTİM Özel Ödülü 25.000 TL
DenizBank Özel Ödülü 25.000 TL
Çalık Yedaş Özel Ödülü 25.000 TL
Savunma Sanayii Kategorisi 135.000 TL
SSM Büyük Ödülü 100.000 TL
SSM Mansiyon Ödülü 10.000 TL
ASELSAN Özel Ödülü 25.000 TL
Bilişim Telekomünikasyon Kategorisi 110.000 TL
Turkcell Büyük Ödülü 100.000 TL
Turkcell Mansiyon Ödülü 10.000 TL

Bu etkinliğin süresi geçmiş
Etkinlik Konuları