Staatskapelle Berlin & Daniel Barenboim

Konser / Klasik Müzik

15 Mayıs 2014, Perşembe

20:30 - 22:30

Ücretli

Etkinlik Detayları

Staatskapelle Berlin, İstanbul konserinde iki bölümünü seslendireceği Wagner'in Tristan ve Isolde'sini ilk kez 1876'da bestecisinin yönetiminde çalmıştı. Wagner'in Tannhauser kaydıyla Grammy Ödülü kazanan Daniel Barenboim yönetimindeki Staatskapelle Berlin, bu konserde yine Wagner'in Nürnbergli Usta Şarkıcılar Uvertürü'nü de yorumlayacak. Konser programında ayrıca, Elgar’ın 2. Senfonisi de yer alacak. Daniel Barenboim ve Staatskapelle Berlin konserleriyle ilgili olarak Guardian’ın “Daniel Barenboim ve Staatskapelle Berlin yüksek beklentileri karşılamakla kalmıyor, onların çok ötesine geçiyorlar” yorumu konserin bu yılın unutulmaz konserlerinden biri olacağına dair ipuçları veriyor.

Grammy ödüllü STAATSKAPELLE BERLIN'in kazandığı pek çok ödül arasında, Echo, Grand Prix du Disque ve 2003 Fürtwangler Ödülü sayılabilir. Topluluk Opernwelt tarafından da 2000, 2004, 2005, 2006 ve 2008'de Yılın Orkestrası seçildi. 1570 yılında bir saray orkestrası olarak kurulan Staatskapelle Berlin'in Berlin Devlet Operası ile işbirliği ise 1742 yılında başladı. Gaspare Spontini, Felix Mendelssohn Bartholdy, Giacomo Meyerbeer, Felix von Weingartner, Richard Strauss, Erich Kleiber, Wilhelm Furtwängler ve Herbert von Karajan gibi zamanının en büyük şefleriyle çalışan orkestranın genel müzik direktörlüğünü 1992 yılından beri Daniel Barenboim yürütüyor. Barenboim, 2000 yılında Staatskapelle Berlin'e Yaşam Boyu Daimi Şef seçildi.

1942 yılında Arjantin’de doğan DANIEL BARENBOIM, ilk piyano konserini 8 yaşında verdi. Efsanevi şef Wilhelm Furtwangler Barenboim’i dinleyip “Bu çocuk bir fenomen”  yorumunda bulunduğunda henüz 11 yaşındaydı. İlk albümünü ise 12 yaşında yayımladı. Barenboim1962 yılında ilk kez İsrail Senfoni Orkestrası'nı yönettiği günden bu yana piyanistliğinin yanı sıra, dünyanın önde gelen orkestraları tarafından aranan bir şef de oldu.  Paris Orkestrası’nda birinci şef (1975-1989), 1992’de orkestra müzisyenlerinin oylarıyla yaşam boyu onursal şefi seçildiği Chicago Senfoni Orkestrası’nda müzik direktörü (1991-2006), Berlin Devlet Operası’nda sanat direktörü (1992-2002) olarak görev yaptı. 2007’den 2013'e kadar La Scala Operası’nın müzik direktörlüğünü üstlendi.

1999 yılında Filistinli edebiyat profesörü Edward Said ile birlikte İsrail ve Arap ülkelerinden genç müzisyenleri bir araya getiren Doğu-Batı Divanı Orkestrası’nı kuran Barenboim, orkestrayla beraber 2006 yılında bir konser vermek üzere yine İKSV’nin konuğu olarak İstanbul’a gelmişti. Staatskapelle Berlin’in müzisyenlerinin de eğitmen olarak görev aldığı Doğu-Batı Divanı Orkestrası, 2005’te Ramallah kentinde, aynı zamanda televizyon kanallarında yayınlanan ve DVD albümü dinleyicilere sunulan, tarihi önem taşıyan bir konser gerçekleştirdi. Gerçekleştirdiği her etkinlikte sanatın barış ve uzlaşma konusundaki önemini vurgulayan nadir sanatçılardan Barenboim İsrail ve Filistin arasında barış için bir örnek oluşturabilmesi açısından Onursal Filistin Vatandaşlığı’nı da kabul etti.

7 Grammy ödüllü Daniel Barenboim, 2004 yılında, Nobel Ödülleri’nden sonra en prestijli ödül olarak kabul edilen ırk, dil, din, politik görüş veya cinsel tercih ayırt etmeksizin insanlar arasında dostluk ve barış ilişkilerini geliştirmede gösterilen başarılardan ötürü verilen Wolf Prize’a layık görüldü. Sanatçı kimliğinin yanı sıra dünya çapında bir barış elçisi olarak da tanınan Barenboim 2007'de BM Barış Elçisi ilan edildi; ayrıca klasik müzik dünyasının en saygın ödüllerinden Kraliyet Filarmoni Derneği Altın Madalyası’nı aldı.

Bu etkinliğin süresi geçmiş
Zorlu Center PSM Ana Tiyatro
İstanbul / Beşiktaş
Barbaros Blv.
Etkinlik Konuları