Red Bull Music Academy Radio Festival

Festival / Müzik

7 Aralık 2013, Cumartesi - 8 Aralık 2013, Pazar

15:00 - 22:30

Ücretli

Etkinlik Detayları

Red Bull Music Academy’nin özenle seçtiği parçalarla içeriğini oluşturduğu dijital müzik kaynağı RBMA Radio, Türkiye’deki ilk festivalini gerçekleştiriyor. İstanbul Modern’e kurulacak iki farklı sahne ile gerçekleşecek festivalin uluslararası yıldızları Wild Beasts, Twin Shadow, The Field ve Totally Enormous Extinct Dinosaurs (DJ Set), yerli sanatçılardan Farfara ve Ahu ana sahnede yer alırken; Red Bull Music Academy’nin ruhunu yansıtan birçok yerli ve yabancı isim de gün boyu performans sergileyecek. Branko, Motor City Drum Ensemble ve Pilooski de ikinci sahnede müzikseverlerle buluşacak.

RBMA Radio App’i cep telefonlarına yükleyenler, festival biletlerinde 0 indirim kazanacaklar. Saat 15:00’te başlayıp gece 24:00’te sona erecek etkinlik boyunca katılımcılar, İstanbul Modern’deki sergileri de festival biletlerini göstererek saat 18:00’a kadar ücretsiz gezebilecek. 
www.rbmaradio.com
www.redbull.com/muzik

Wild Beasts
Hayden Thorpe, Ben Little, Tom Fleming ve Chris Talbot'dan oluşan Wild Beasts, artık sıradanlaşmaya başlayan o "güvenli" indie gruplarına hiç mi hiç benzemiyor. Ateşli ve yaratıcı bir tarzla İngiltere'nin kuzeyinden ilk albümleri "Limpo Panto"yu yayınlayarak yola çıkan Wild Beasts, ikinci albümleri "Two Dancers"ın Mercury Müzik Ödülleri’ne aday gösterilmesiyle bir anda alternatif müzik evrenindeki bütün dikkatleri üzerine topladı. Üçüncü albümleri "Smother" ile aşk ve erotizmin iyi, kötü ve rahatsız eden yanlarını şarkılarında Hayden Thorpe'nin hırlama ve çığlık arasında gidip gelen çiğ sesiyle birleştirdi. Sınırlarda gezen erotik lirizmi ve etkileyici teatral performansı sayesinde karanlık çöktükten sonra dinlenilmesi gereken gruplar arasında yerini sabitleyen Wild Beasts, uzun süre unutulmaz bir gösteri sunmanın garantisini veriyor.

Twin Shadow
George Lewis Jr. veya onu daha iyi tanıdığımız ismiyle Twin Shadow, müzik bloglarında ara sıra gözüken bir isimken dev festivallerin aranan yüzü olma macerası, aslında yatak odasında kendi kendine yaptığı kayıtlarla başlıyor. Ona şöhretin yolunu açan Twin Shadow adıyla 2010’da çıkardığı "Forget" albümü oldu. Yumuşak sesi, 80'ler ruhunu ve New Wave'in şiirsel güzelliklerini taşıyan tavrı ve insanı çok derinlerden harekete geçiren müziği ile sadece bir Indie sanatçısı olmaktan ileri gidip kendisinden uzun yaşayacak eserler bırakmayı amaçlayan Twin Shadow'un bizlere anlatacağı daha çok müzikal hikaye var.

The Field
İsveç’te büyüyen herkes gibi ilk müzikal anılarını saymaya Abba ile başlayan Willner, önceleri gitar odaklı modern müzik türleri ile haşır neşir olsa da 2005 yılında çıkardığı "Things Keep Falling Down" EP'si ile bir anda İsveç techno sahnesinde dikkatleri üzerine çekmeye başladı ama asıl başarıya 2007’de yayımlanan "From Here We Go Sublime" albümüyle yaptı. Müziğinde anlatımsal unsurlara pek takılmadan da dinleyicileri son durağı belli olmayan bir yolculuğa çıkaran TheField, günümüz Techno'sunu bir sonraki seviyeye taşıyor.

Totally Enormous Extinct Dinosaurs
Sadece sahne ismi Totally Enormous Extinct Dinosaurs'a bakarak bile Orlando Higginbottom'ın tipik bir ortaokul müzik öğretmeninden beklediğinizden çok daha fazlası olduğunu söyleyebilirsiniz. Müzik profesörü bir babanın oğlu olan Orlando, çocukluk yıllarını Mozart, Rossini, Horst ve Gershwin gibi bestecilere Rock yıldızı muamelesi yaparak geçirmiş. 13 yaşına geldiğinde ise Jungle'ın derin kültürü ve müzikal çekiciliği ile tanışarak elektronik müzik dünyasına ilk adımını atmış. İlerleyen senelerde klasik müzik eğitimi aldığı Bristol Üniversitesi ile beklediği ten uyumunu yakalayamayan çılgın sanatçı, okulu bırakıp elektronik müzik prodüksiyonun derin sularına yelken açmış. Şimdiyse Totally Enormous Extinct Dinosaurs adı altında ev yapımı dinozor kostümleri giyip acayip elektronik müzikler icra ediyor. Dahası kimsenin ne dediğini de umursamıyor. Günümüzde duyabileceğiniz en özgün elektronik dans müziklerini üreten Orlando Higginbottom, seri ve emin adımlarla dans müziğinin yeni dahi çocuğu olma yolunda ilerliyor. Durmaya da hiç niyeti varmış gibi gözükmüyor.

Bu etkinliğin süresi geçmiş
İstanbul Modern Sanat Müzesi
İstanbul / Beyoğlu / KARAKÖY
Meclis-i Mebusan Cad. Liman İşletmeleri Sahası Antrepo No: 4
Etkinlik Konuları