PECS Eğitimi

Eğitim / Psikoloji

26 Mart 2017, Pazar

10:00 - 18:00

Ücretli

0533 165 60 94

dilgem@dilgem.com.tr

Etkinlik Detayları

Yer: DİLGEM Ataşehir
Adres: Atatürk Mah. Girne Cad. Zengin İş Merkezi No: 20 D:7-9 ATAŞEHİR / İSTANBUL

İletişim:
Tel: 0 216 456 42 42 - 0 533 165 60 94
E-mail: dilgem@dilgem.com.tr

Hedef Kitle: Eğitim sektöründe çalışan herkes katılabilir.

Öğretim Elemanı: Uzman ABA Terapisti Didem ÇAKMAKÇI
Eğitim Bilgisi:
- Lisans: George Mason University Psikoloji Bölümü / ABD
- Yüksek Lisans: George Mason University Applied Behavior Analysis- ABA(Uygulamalı Davranış Analizi)/ ABD
- Sertifika: California University Erken Çocukluk Müdahale Programı / ABD

PECS Hakkında
Bazı otizmli çocuklar hiç sözel iletişim geliştirmezken, konuşabilenlerin de konuşmayı belli bir amaca ve iletişime yönelik anlamlı bir iletişim aracı olarak kullanamadıkları görülmektedir. PECS’ in amacı çocuğu iletişimin aktif bir parçası kılmak, sözel iletişimi pekiştirmek, çocuğa kendi kendine iletişimi başlatma isteği ve becerisi kazandırmaktır. ABD' nde Delaware Otizm Programında 1 yıl boyunca PECS kullanan çocukların %75’inde konuşma başlarken %80’inde işlevsel konuşma başlamıştır. PECS kullanımı, sözel iletişim olmayan çocuklarda konuşmayı başlatmayı olumlu etkilediği gibi konuşan çocuklarda da konuşmanın işlevselliği artırmaktadır.

PECS eğitim sistemi altı aşamaya ayrılmıştır. İlk başta gereksinimini tek resim kartıyla anlatan çocuk, değişik resimleri ayırt etmeyi ve diğer aşamalara geçildikçe resimlerle cümle kurmayı öğrenir. Resimler ve cümleler taşınabilir portatif bir dosyada bulunur. Bunun amacı çocuk iletişime geçmek istediği an istediği yerde dosyanın el altında bulunabilmesidir. Bu sistem sıra bekleme, oyun kurma becerilerini geliştirme ve diğer iletişim alanlarında da kullanılır. PECS sistemini kullanan çocukların her an her yerde iletişimin bir parçası haline gelmesi hedeflenir. PECS iletişim sistemini kullanan çocuklarda iletişim kuramamaktan kaynaklanan davranış problemlerinde azalma gözlemlenir. PECS iletişim sistemi; iletişimi başlatma, sürdürme, sorulara cevap verme gibi alanlarda farkındalığı arttırarak çocuğun sosyalleşmesini geliştirir. 

PECS uygulamalı davranış analizi yöntemine dayalı bir uygulama süreci vardır. Ödül pekiştireç genelleme ve silikleştirme yöntemi içeren bir plan takip edilir.

ÖNEMLİ HATIRLATMA!
1. Belgelendirme: Katılımcılara Köln/Almanya kökenli bir firma olan PROLOG TURKEY ve DİLGEM onaylı 8 ders saati süreli KATILIM BELGESİ verilecektir.

2. Kayıt:
- Kayıt için katılımcıların aşağıdaki hesap numarasına eğitim ücretini yatırdıktan sonra eğitim adıyla birlikte adı-soyadı, telefon numarası bilgilerini dilgem@dilgem.com.tr adresine göndermeleri gerekmektedir.
- Dileyen katılımcılar eğitimi http://www.prologturkey.com/tr/seminerler-ve-egitimler--k linkine tıklayarak ürün satın alır gibi peşin fiyatına 9 taksite kadar satın alabilirler.

3. Hesap Adı: DİLGEM Eğitim Öğretim Danışmanlık ve Yayıncılık Ltd. Şti.
BANKA Adı: Yapı Kredi Bankası Pendik Aydınlıyolu Şubesi (517)
IBAN NO: TR29 0006 7010 0000 0046 3583 98

4. Kontenjan: 60 kişi ile sınırlıdır.

5. Ücret: 49 Dolar değerindeki PECS BOARD ve 60 adet nesne-fiil PECS kartı ücrete dâhildir.
- Mezun: 400 TL 
- Öğrenci: 300 TL
- Grup Katılım: 300 TL

Bu etkinliğin süresi geçmiş
Dilgem Ataşehir
İstanbul / Ataşehir
Atatürk Mah. Girne Cad. Zengin İş Merkezi No: 20 D:7-9 ATAŞEHİR / İSTANBUL
Etkinlik Konuları