Öfke

Sahne Sanatları / Tiyatro

29 Mart 2013, Cuma

20:30 - 22:30

Ücretli

Etkinlik Detayları

John Osborne’nun İngiltere’de 20. yüzyılın ‘Öfkeli genç adamlar’ akımına öncülük eden bir oyunudur. O dönemde tiyatroda kibarlığın ölümü ve geri dönüşsüz şekilde değiştiğinin göstergesi olarak şok dalgasına neden olur. İşsiz kalan üniversite mezunlarının başkaldırısını anlatan bir oyundur. Her bir karakter mutluluğun arayışı içindedirler. Gerçekçi anlatımla boşlukta yaşayan bir genç kuşak isyanının temsilcisi bir oyundur.
Osborne’nun bir çözüm sunma amacında olmadığı, salt durumun kötüleştiğine dair öfkesini dillendirdiği bir oyundur. Öfke’de orta sınıfın temsilcisi olan entelektüel ama öfkeli genç adam Jimmy (Cemal Hünal); yüksek sınıfın temsilcisi, Hindistan’daki İngiliz ordusunda bulunmuş emekli albayın kızı ,“fütursuz” genç kadın Alison (Lale Cangal), çiftler arasında dengeyi kuran ılımlı adam Cliff (Levent Sülün), Alison’nın en iyi kız arkadaşı Helena ( Sinem Soner) karakterleri oluşturmaktadır.
Öfke’de ”Uğrunda ölmeye değer bir şey bulunmadığını” haykıran Jimmy Porter, kendi tatminsiz neslinin bir öncüsü olarak görülebilir. Jimmy; üniversite mezunu fakat bir şekerci dükkanında arkadaşı Cliff ile beraber çalışan, Alison adlı zengin bir aile kızı ile evli olan, geçmişe, sisteme ve ahlaka karşı öfkeli bir gençtir. Alison’ın oyuncu arkadaşı Helana’nın gelişi ile düzensiz olan düzenleri daha da bozulur. Ahlakın, düzenin kayboluşu mutluluğa eriştirmeyeceği ve geçmişi geri getiremeyeceğini anlatır. 
‘Öfke’ bir dönemi yansıtan ve iz bırakmış oyundur…

Bu etkinliğin süresi geçmiş
Gönül Ülkü ve Gazanfer Özcan Sahnesi
İstanbul / Şişli / MECİDİYEKÖY