NASA Space Apps Challenge Çorum

Yarışma / Proje-Fikir

2 Ekim 2021, Cumartesi - 3 Ekim 2021, Pazar

09:00 - 17:00

Ücretsiz

(0364) 333 08 33

spaceapps@tedcorum.k12.tr

Facebook

Twitter

Katılım Formu

Etkinlik Web Sayfası

Etkinlik Detayları

Etkinlik, Dünya ve uzayda karşılaştığımız sorunlara çözümler üretmek amacıyla ortaklaşa problem çözmeyi, proje üretmeyi içermektedir. Space Apps iş birliğine, yaratıcılığa ve eleştirel düşünceye ilham vermekte, Dünya ve uzay bilimine ve keşiflerine olan ilgiyi arttırmakta ve gelecek nesil bilim insanlarının, teknoloji uzmanlarının, tasarımcıların ve mühendislerin yetişmesini ve çeşitliliğini teşvik etmektedir.

 

NASA Uluslararası Uzay Uygulamaları Yarışması (Space Apps Challenge), yazılımcılar, bilim adamları, tasarımcılar, hikâye anlatıcılar, yapımcılar, inşaat mühendisleri, teknoloji uzmanları ve dünyanın dört bir yanındaki şehirlerden insanların uzmanlığında, takımların Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay İdaresi (NASA) tarafından oluşturulan etkinliğe ücretsiz olarak katıldığı uluslararası bir eğitsel hackathondur. Eğitsel Hackathon, kendini teknoloji alanında geliştirmiş ve konuya ilgi duyan yazılımcılar, software developerlar, arayüz tasarımcıları ve bilgisayar programcıları gibi mentorların yarışmacı takımların sorularını cevaplamak, bilgi vermek, yardımcı olmak için yer aldığı, öğrencilerin 2-5 kişilik gruplar oluşturarak yeni bir proje geliştirdikleri yarışmadır. Katılımcılar etkinlik boyunca, dünyadaki ve uzaydaki gerçek sorunları çözmek için NASA tarafından sağlanan verilere ücretsiz olarak erişme hakkına sahip olur.

Her Ekim ayında, dünyanın dört bir yanından katılımcılar, NASA personelleri tarafından verilen sorunları çözmek için 48 saatlik bir süre boyunca bir araya gelmektedir. Hackathon'un ardından, yarışmada değerlendirme sonucunda en yüksek puanı alan iki proje uzmanlar tarafından incelenmek ve küresel çapta değerlendirilmek ve yarışmak üzere NASA’ya gönderilmektedir.

 

Küresel Ödüller Nelerdir?

Yarışma, dünyanın farklı yerlerinde senkronize şekilde gerçekleşecektir. Her bölgeden, yarışmada dereceye giren iki proje küresel çapta değerlendirilmek üzere NASA’ya gönderilmektedir. Dünyanın dört bir yanından gönderilen projeler NASA uzmanları tarafından değerlendirmeye alınıp belirli kategorilerin Dünya birincilerine ödüller verilmektedir.

Bu yıl 10’uncusu yapılacak uluslararası NASA Space Apps yarışması, şu anda Dünya’da var olan en büyük küresel hackathon haline gelmiştir. Küresel çapta en iyi projeler NASA tarafından ödüllendirilmektedir. Geleneksel olarak 6 adet ödül kategorisi bulunmaktadır. Fakat bu sene Space Apps’in 10’uncu yıl dönümü olduğu için 4 yeni kategori ekleyerek 10 farklı ödül kategorisi oluşturulmuştur. Küresel ödül kategorileri aşağıda sıralanmıştır.

Geleneksel Space Apps Ödül Kategorileri

 1. Bilimin En İyi Şekilde Kullanımı – Bilimi ve/veya bilimsel yöntemi en iyi ve en geçerli şekilde kullanan çözüm.

 2. Verilerin En İyi Şekilde Kullanımı – Alan verilerini en iyi şekilde erişilebilir kılan veya benzersiz bir uygulamaya dönüştüren çözüm.

 3. Teknolojinin En İyi Şekilde Kullanımı – Teknolojinin en yenilikçi kullanımını örnekleyen çözüm.

 4. Galaktik Etki – Dünyadaki veya evrendeki yaşamı iyileştirme potansiyeli en yüksek olan çözüm.

 5. En İyi Görev Konsepti – En makul konsept ve tasarıma sahip çözüm.

 6. En İlham Verici – Kalplerimize dokunan çözüm.


 

Yeni Eklenen Ödül Kategorileri

 1. En İyi Hikaye Anlatma Ödülü – Açık verilerin potansiyelini hikaye anlatma sanatı aracılığıyla en yaratıcı şekilde ileten çözüm.

 2. Küresel Bağlantı Ödülü – Dünyanın her yerinden insanları teknoloji aracılığıyla en iyi şekilde birbirine bağlayan çözüm.

 3. Sanat ve Teknoloji Ödülü – Teknik ve yaratıcı becerileri en etkili şekilde birleştiren çözüm.

 4. Yerel Etki Ödülü – Yerel etki için en büyük potansiyeli gösteren çözüm.


 

Ödüllendirme Koşulları:

Projenizin dereceye girmesi halinde küresel çapta değerlendirilmek üzere NASA’ya gönderilmesi için projenin aşağıdaki şartların tümünü karşılaması gerekmektedir.

1. Proje, resmi NASA Space Apps Challenge sorunlarından (challenge) birine yanıt vermelidir. (“Kendi Yarışmanızı Keşfedin” kategorisine yanıt olarak gönderilen projeler uygun değildir.) Resmi challenge başlıkları için: https://2021.spaceappschallenge.org/challenges/

2. Takım, (NASA ve/veya ortak ajanslardan) uzay ajansı veri kümelerinin, ürünlerinin veya kaynaklarının projelerine nasıl entegre edildiğini açıkça göstermelidir.

3. (Eğer var ise) Proje sayfası, genel bir havuzdaki koda bir bağlantı içermelidir.

4. Takım, projelerini değerlendirme kurulunun izleyebileceği bir bağlantı (link) aracılığıyla sergileyen bir demo (ör. bir video veya slaytlar) sağlamalıdır.

5. Değerlendirme kuruluna gönderilecek tüm bağlantılar herkese açık olmalı ve düzgün çalışmalıdır. Yani, bağlantılara erişmek için izin veya kayıt gerektirmemelidir. Bağlantıları bozuk olan Küresel Adayları gönderirseniz diskalifiye edilebilirler. (Gerektiğinde bağlantı oluşturmak için lütfen doğrudan Yerel Lider ve ekiplerle birlikte çalışın.)

6. Ekip, proje tanıtımında İngilizce dilini kullanmalıdır. (Videolar Türkçe olabilir, ancak İngilizce altyazı içermelidir.)

7. Proje tanıtımı argo veya uygunsuz dil içermemelidir.


 

Yarışma kategorileri:

 • Uzay yolculuğu

 • Bilgi

 • Risk hesaplama

 • Yapay Zekâ/Makine Öğrenimi (AI/ML)

 • Bilim çalışmaları

 • Akıllı telefon uygulamaları

 • Veri düzenleme

 • Oyunlar, simülasyonlar

 • Genç dostu kategori (Origami, çizim, yenilik)

Bu etkinliğin süresi geçmiş
Online
İstanbul / Beşiktaş
Etkinlik Konuları

A PHP Error was encountered

Severity: Core Warning

Message: Module 'mongodb' already loaded

Filename: Unknown

Line Number: 0

Backtrace: