GAP ESİNTİSİ TURU

Gezi / Turizm

31 Ağustos 2020, Pazartesi - 4 Eylül 2020, Cuma

21:00 - 23:30

Ücretli

0850 532 2001

info@picassotravel.com.tr

Facebook

Twitter

Etkinlik Web Sayfası

Etkinlik Detayları

Tur Programı

 

1. Gün: Gece Yolculuğu ile Tura Başlama

Siz saygıdeğer misafirlerimizi belirtilen saat ve duraklardan alarak Picasso Travel (picassotravel.com.tr) araç içi ikramlarımız eşliğinde hatıralarınızda iz bırakacak Rüzgar gibi bir GAP turumuza başlamak üzere gece yolculuğumuza başlıyoruz. Eskişehir–– Ankara – Aksaray – Pozantı güzergâhını takip ediyoruz. Yol üzerinde verilecek molalar eşliğinde Gülek Boğazı ve Tekir Yaylası manzarası eşliğinde Çukurova Yaylasının ortasında yer alan ve Seyhan Nehrinin bereketli sularıyla beslenen şehir Adana’ya hareket ediyoruz.

 

2. Gün: Halfeti- Birecik Kelaynak Üretim Merkezi – Halil-ür rahman gölü- Balıklı Göl – Ayn-ı Zeliha Gölü –Gümrükhan- Harran-Sıra Gecesi

Değerli misafirlerimiz; Sabah saatlerinde Halfeti' ye  varıyoruz. Burada rehberimizin vereceği kahvaltı molası sonrasında Birecik Barajı yapımı sonrası 2000 yılından beri sular altında kalmış olan Halfeti’yi Siyah gülün (Kara Gül) memleketini gezmeye başlıyoruz. Burada Dileyen Misafirlerimizde Fırat nehri üzerinde tekne turuna katılıyoruz.  Tekne Turumuzda eski bir yerleşim yeri olan Rum kalesi kalıntılarını görme fırsatı bulacağız Tekne turu sonrasında Öğle yemeği için verilen zaman ardından Birecik’e hareket ediyoruz.  Birecik’te nesli tükenmekle karşı karşıya kalan Kelaynak kuşlarının üretim merkezine gidiyor ve Mustafa Abimizden kelaynak kuşlarının üretim evresi ve yaşam koşullarını dinliyoruz. Sonrasında Peygamberler şehri Urfa’ya doğru yol a çıkıyoruz. Urfa’ya vardığımızda ilk olarak Halil-ür Rahman Gölü, Balıklı Göl, Ayn-ı Zeliha Gölü ve Hz. İbrahim As’ın doğduğu mağarayı rehberimiz eşliğinde gezip Gümrükhan’a gidiyoruz.  Rehberimizin vereceği serbest zaman sonrasında Dünyanı İlk Üniversite’sinin kurulduğu Harran’a hareket ediyoruz. Harran’ın Kavurucu sıcağında içerisinde klimalı bir evde yaşıyormuşuz hissi uyandıran konik evlerden birine misafir oluyoruz ve Urfa’da bulunan otelimize geçiyoruz. Otelde alacağımız akşam yemeği sonrasında dileyen misafirlerimizle sıra gecesi için ayarlanan otantik mekâna geçiyoruz.  Sıra gecesinde mırramızı içip, şıllık tatlısı ve çiğköftenin tadına bakıyor, yöresel müzik ve oyunlarla eğlenceye tam gaz devam ediyoruz.

Sabah Kahvaltısı: Yol üzerinde bir tesiste alınacak olup (Ekstra)’dır
Öğle Yemeği: Cevahir Han veya Sembol Ocakbaşı’nda alınacak olup (Ekstra)’dır
Akşam Yemeği: Otelde alınacak olup tur ücretine dahildir.

Sıra Gecesi: (Ekstra)

Güzergâh: Bursa –Adana /831 km Adana- Halfeti / 316 km Halfeti-Şanlıurfa / 122 km
Toplam kat edilen mesafe: 1269 /km
Konaklama Oteli: Asil Otel (3 yıldızlı) Dedeman Otel (5 yıldız) Nevali Otel (5 yıldızlı) Vb.

 

3. Gün: Göbekli Tepe- Mardin Deyr’ul Zafaran – Mezopotamya Ovası- Ptt Binası- Abbaralar- Ulu Cami- Kasımiye Medresesi- Midyat Konuk Evi- Telkari ve Gümüş Atölyesi

Sabah Otelde alınan Kahvaltı sonrasında 1963 yılında tarlasını karasabanla sürerken bulduğu oymalı taşı müzeye götüren bir çiftçinin sayesinde bulunan Göbekli Tepe’ye ulaşıyoruz.  Göbekli Tepe’yi Tarihin sıfır noktasını 12000 yıllık gizemli bir tarihi rehberimizden dinliyoruz. Buradaki gezimiz sonrasında taşın ilmek ilmek işlendiği Mardin’e hareket ediyoruz.  Viranşehir Kızıltepe üzerinden Mardin’e ulaşıyoruz. Dillerin ve Dinlerin buluştuğu Süryani’sinden Arab’ına birçok farklı kültür ve inanç birleşimi olan Mardin taş işçiliği ve kentsel dokusu ile misafirlerini büyülüyor. Kentsel sit alanı olan ve koruma altına alınan Eski Mardin’de gezimize ilk olarak dış tarafta kalan Deyrul Zafaran Manastırı ile başlıyoruz. Süryanilerin bin yıldan fazla bir zaman patrikhane merkezi olarak kullandığı Deyrul Zafaran manastırını gezerken 4000 yıllık güneş tapınağını (sin tapınağı) Şifahaneyi, Kilisesini ve Vaftizhanesini dolaşıp eski Mardin’e doğru gidiyoruz. Kasımiye Medresesi bütün ihtişamı ile bizleri karşılıyor. Medresenin avlusunda bulanan küçük havuzlu yapıya selsebil adı verilen çeşmenin anlatımını rehberimizden dinlediğinizde bir kere daha büyüleneceksiniz. Öğle yemeğinin ardından Mardin Ulu camisine doğru yürüyoruz. Dar ve taş sokaklarda çarşıların arasından geçerek yapacağımız gezi sonrasında Mardin’in en büyük camisi olan Cami Kebir olarak geçen Ulucami’yi bir şiir misali okunacak olan hikayesini dinledikten sonra belediye temizlik işlerinin eşeklerle yapıldığı, evlerin altından geçerek abbaralardan geçerek yürüyüşümüze devam ediyoruz. Şehidiye Medresesi ve Ptt binasını gördükten sonra Mezopotamya ovasına karşı yorgunluk çaylarımızı ve kahvelerimizi içiyoruz. Kısa bir dinlenme molasının ardından Midyat’a doğru yola çıkıyoruz. Midyat’ta ilk durağımız birçok dizinin çekim alanı olan Midyat konuk evi olacak. Sivil mimarinin en güzel örneğini göreceğimiz bu konak ardından telkariciler çarşısında verilecek zaman sonrasında otelimize ulaşıyoruz. Konaklama ve Akşam yemeği Otelimizde

Sabah Kahvaltısı: Otelde Açık büfe veya set menü şeklinde tur programına dahildir.
Öğle Yemeği: Ebrar Mahalli Yemekler Restorantta (Ekstra)
Akşam Yemeği: Otelde Açık büfe veya set menü şeklinde tur programına dahildir.

Konaklama Oteli: Yay Grand Otel (4 yıldız) –Mezopotamia Garden Otel (4 yıldızlı) Kasr-ı Nehroz (butik otel) Akitu Hotel (4 yıldızlı) Turabdın Otel (butik otel) Matiat Otel (4 yıldızlı) İzgi Turhan Otel (4 yıldızlı) Grand Hasankeyf Otel (4 yıldızlı)
Güzergâh: Harran –Mardin /232 km Mardin-Midyat / 67 km
Toplam kat edilen mesafe: 299 km

 

4. Gün: Hasankeyf- Siverek- Nissibi Köprüsü – Adıyaman – Kahta – Karakuş Tümülüsü- Cendere Köprüsü – Nemrut Günbatımı

Sabah Otelimizde alınacak kahvaltı sonrasında Hasankeyf’e gidiyoruz. Hasankeyf’e ulaştığımızda Dicle nehri üzerine kurulan Ilısu barajı nedeniyle sular altında kalan şehirde yeni saray, mescit, gözetleme kulesi, büyük saray, zekât kuyusu, ulu cami, mağara gezisi sonrasında er rızık camiinin kalan tek parçası eşsiz minaresini fotoğraflıyoruz. 1116 yılında Artuklu hükümdarı Fahrettin Karaaslan tarafından yaptırılan tarihi köprüyü görüp, Kör Zeynel bey türbesini de fotoğrafladıktan sonra gezimize devam ediyoruz. Yapılan anlatımları takiben verilen serbest zamanda yolgeçen hanında dibek kahvesi içmeyi ihmal etmeyin. Sonrasında bu güzel yerden ayrılarak Siverek, Nissibi köprüsü üzerinden geçerek Adıyaman’a ulaşıyoruz.  Burada verilecek öğle yemeği molası sonrasında Opsiyonel Tur:

Burada otobüsümüzden inerek bizleri bekleyen minibüslerimize biniyoruz. Daha sonrasında Kahta dan geçerek ilk durağımız olan Karakuş Tümülüsüne geliyoruz. Muhteşem bir manzara içerisinde rehberimizin yapacağı anlatımlar ardından Roma İmparatorluğunun efsanevi IX. Lejyonunun inşa ettiği Cendere Köprüsüne ulaşıyoruz. Burada yapılan anlatımlar ve çekilen fotoğrafların ardından, Kommagene Krallarının yazlık başkenti olan Arsemia'yı görerek deniz seviyesinden 2100 m yükseklikte bulunan Nemrut dağının zirvesine ulaşıyoruz. Kommagene kralı Antiokhos adına yapılan Tümülüsü ve Doğu-Batı Teraslarını, burada bulunan devasa heykelleri görüyoruz. Yapılan anlatımlar ardından Gün Batımını (Bölgenin yoğunluğuna bağlı olarak tur programında herhangi bir değişiklik olmadan da Gün Doğumuna çıkılabilir) muhteşem manzarasında seyrediyoruz. Ardından tekrar minibüslerimize binerek Adıyaman'da bulunan otelimize ulaşıyoruz. Konaklama ve akşam yemeğimiz otelimizde.

Sabah Kahvaltısı: Otelde Açık büfe veya set menü şeklinde tur programına dahildir.
Öğle Yemeği: Siverek veya Kahtada uygun bir tesiste (Ekstra)
Akşam Yemeği: Otelde Açık büfe veya set menü tur programına dahildir.

Güzergâh: Midyat –Hasankeyf /42 km Hasankeyf –Adıyaman /334 km
Toplam Kat edilecek mesafe: 425 km
Opsiyonel Tur: Nemrut Turu (Ekstra)

Konaklama Oteli: Antichos Otel (4 yıldızlı) Rabat Otel, İsias, Arsames (4 yıldızlı) Bozdoğan otel (4 yıldızlı)

 

5. Gün: Besni- Yavuzeli- Gaziantep- Zeugma Müzesi – Gaziantep Kalesi-Zeytin Hanı- Tahtani Cami- Millet Han- İmam Çağdaş Restoran-Gümrükhan- Bakırcılar Çarşısı- Almacı Pazarı- Zincirli Bedesten – Tahmis Kahvesi

Sabah otelimizde alınan erken kahvaltı sonrasında Besni ve Yavuzeli üzerinden Gaziantep’e doğru gidiyoruz. Güneydoğunun en gelişmiş ve modern şehri olan Antep’i gezmeye başlıyoruz. İlk olarak Birecik barajı suları altında kalan Zeugma antik kenti villarından çıkartılan muhteşem mozaikleri rehberimizin anlatımı eşliğinde gezerek dünyanın en büyük mozaik müzesini sizlere sunmuş olacağız. Daha sonrasında Gaziantep Kurtuluş savaşı yıllarındaki Kahramanca mücadelesi ve kazanmış olduğu istiklal madalyası ve muhteşem lezzetli mutfağıyla birbirinden güzel ve butik tarihi ve turistik eserleri, fıstığı, baklavası, katmeri ve kebaplarıyla sizleri çoktan baştan çıkarmaya hazırlanmış bir şekilde bekliyor. İlk olarak kale-i Fusun veya kefen kalesi olarak bilinen Ayıntap Kalesini panoramik olarak gördükten sonra Tarihi çarşılarda gezimize başlıyoruz. Sırasıyla Zeytinhan, Tahtani cami, Millet han,İmam Çağdaş Restoranı, Gümrükhanıda gördükten sonra  tarihin bakır sesleri ile teknolojiye direnen  bakırcılar çarşısından geçerek ,Almacı pazarını, zincirli bedesteni görüp  17.. YY. Da tekke, cami, külliye binası içine inşa edilen Türkiye’nin halen hizmet veren en eski kahvehanesi olan 400 yıla yaklaşan bir geleneğin adresi tahmis kahvesinde sütlü menengiç kahvelerimizi içip kısa bir serbest zaman veriyor ve Adana'ya hareket ediyoruz. Dünyanın ilk köprülerinden biri olan tarihi Taş Köprüyü görüyoruz. Ardından 1998 yılında ibadete açılan Ortadoğu ve Balkanların en büyük camisi olarak kabul edilen Sabancı Camiini rehberimizin anlatımı ile ziyaret ettikten sonra sizlere kısa bir serbest zaman veriyor ve dönüş yolculuğuna başlıyoruz.  Yol üzerinde verilecek molalar ardından Bir sonraki Picasso Travel  (picassotravel.com.tr) etkinliğinde buluşmak üzere sizlerle vedalaşıyoruz.

Sabah Kahvaltısı: Otelde Açık büfe veya set menü şeklinde tur programına dahildir.
Öğle Yemeği: İmam çağdaş veya Yesemek Restaurant (Ekstra)
Akşam Yemeği: Yol üzerinde alınacaktır (Ekstra)

Güzergâh: Adıyaman –Gaziantep /152 km
Toplam Kat edilecek mesafe: 1023 km

 

 

Fiyata Dahil Olan Hizmetler

 • Picasso Travel  araçları ile Gidiş – Dönüş Ulaşım
 • 1618 Turizm kanununa göre zorunlu seyahat sigortası
 • Seçilen otellerde 3 gece Konaklama
 • Otelde alınacak 3 sabah kahvaltısı açık büfe
 • Otelde alınacak 3 akşam yemeği açık büfe
 • Halfeti Tekne Turu
 • Picasso Travel  araç içi soğuk sıcak ikramlar
 • Profesyonel kokartlı Türkçe Rehberlik hizmeti
 • Picasso Travel  güvencesi
 • Picasso Travel  Kılavuzluk hizmeti
 • Gezi boyunca tüm otopark ücretleri
 • Ek Hizmet Bedelleri

Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler

 • Sabah alınacak ilk kahvaltı
 • Tüm öğlen yemekleri
 • Tüm Yemeklerde alınan içecekler
 • Son akşam alınacak olan akşam yemeği
 • Müze ve ören yerleri giriş ücretleri
 • Tüm kişisel harcamalar
 • Nemrut Dağı Turu
 • Sıra Gecesi
Bu etkinliğin süresi geçmiş
Picasso Travel
Bursa / Osmangazi / KÜKÜRTLÜ
Kükürtlü Mahallesi Oulu Cad. No: 25 Oylum Sitesi A-Blok D:2 16070 Osmangazi / BURSA / TÜRKİYE
Etkinlik Konuları