Dava Filistin Tiyatro Oyunu

Sahne Sanatları / Tiyatro

13 Mart 2019, Çarşamba

19:30 - 20:45

Ücretli

Facebook

Twitter

Etkinlik Detayları

Yön Sanat Tiyatrosu, Yön Engelsiz Sanat Derneği'nin tiyatro topluluğu olarak 2010 Yılında Ankara'nın sosyo-ekonomik bakımdan gelişmemiş semtlerinde oturan engelli, madde bağımlısı ve şiddet mağduru olan dezavantajlı genç ve çocukları sanatla terapi etmek, meslek edindirmek, sosyal hayata entegre etmek amacıyla kurulmuştur.

 

Hiçbir kurumdan maddi destek almadan, bağış toplamadan, sadece ürettiği projeler ve sahne performans gelirleri ile 2010 yılından beri çalışmalarına devam eden derneğimiz, atölye çalışmaları sayesinde rehabilite edilen, topluma kazandırılan genç ve çocuklarla;

                                     

                                               1 ülke,

                                              49 İl,

                                               5 farklı oyun,  

                                           315 gösterim,

                                               7 festival organizasyonu ile 

                                      75.000 izleyiciye ulaşmıştır.

 

Sahnede engel ve dezavantajlarımızı anlatmadan, toplumsal mesaj içeren oyunları sahneye taşıyarak, toplumsal barışa katkı sağlamak ve duyarlılık olgusunu geliştirmeyi amaçlamaktayız.

 

Derneğimiz kuruluşundan bugüne kadar, başta tiyatro kulübü olmak üzere, resim, müzik, el sanatları ve dans atölyelerinde 132 dezavantajlı bireye ücretsiz eğitim vererek topluma yeniden kazandırmıştır.

Dava Filistin Oyun Özeti 

Oyunun içinde sunulan her durumun aslında gerçeği anlatan bir betimleme görevi vardır. Filistin'de geçen oyun, oyun adı altında olsa da dünyayı ilgilendiren insanlık dramını anlatma çabası içerisindedir.

Filistin’de gün içinde yaşanan vahşi ve insanlık dışı olayların tam ortasında duyulan "Sela" sesi ve kuran-ı kerim tilavetinin  ardından, Müslümanlık tarihi boyunca ebedi hayata uğurladığımız şehitlere ithafen okunan "Dua" ile  sahne ışıklarımızı gerçekleri anlatmak için açıyoruz. 

Bir hastanenin morgunda, Filistin için sıradan, dünya için yeni bir insanlık dramlarına daha şahit olunmuş bir gündür.Ahmet, o sabah gelen şehitleri yakınlarının alması için morg çekmecelerine yerleştirirken, siyonist İsrail askerlerinden kaçan Ali’nin oraya sığınmasıyla olaylar başlar. 

Yasin ile Ali’nin çekişmelerinin yanı sıra Filistin halkının haklı direnişleri ve  yaşadıkları asla alışamayacakları olaylar anlatılır.

 

Sahi, zulme alışmak mı tuhaftır, 

yoksa zulmü izleyip ses çıkarmamak mı?

 

Bu oyun ile;

Tarih boyunca siyonist Yahudilerin yaşattığı bu zulmün bir Ortadoğu projesi olduğunu anlatarak, Müslümanlara ait olan Ortadoğu'nun 

yine Müslümanlara ait kalacağını ve "Hayber Zaferi"mizi tüm dünyaya hatırlatmak istiyoruz.

Bu etkinliğin süresi geçmiş
Leyla Gencer Sahnesi
Ankara / Yenimahalle / OSTİM
No:16, Bağdat Caddesi