Cami ve İnsan Temalı Fotoğraf Yarışması

Yarışma / Fotoğraf

8 Eylül 2014, Pazartesi - 1 Ekim 2014, Çarşamba

09:00 - 17:00

Ücretsiz

0 (216) 531 31 98 Dahili: 3198

[email protected]

Facebook

Twitter

Etkinlik Web Sayfası

Etkinlik Detayları

Üsküdar Belediyesi 'Camiler Haftası' nedeniyle ‘Cami ve İnsan' temalı ulusal bir fotoğraf yarışması başlattı.

Üsküdar Belediyesi, kültür sanat ve sosyal alanda yaptığı projelerine düzenlediği fotoğraf yarışması ile bir yenisini daha ekledi. ‘Cami ve İnsan’ konulu fotoğraf yarışması ile her yıl 1- 7 Ekim tarihleri arasında kutlanan Camiler Haftası Üsküdar'da farklı yaşanacak. Türkiye’de ve dünyada özel mimarisiyle insanı cezbeden camilerimizde yaşayan insan unsurunu da işleyerek manevi hayatımıza fotoğraflarla yeni bir bakış katmaya hedefleyen Üsküdar Belediyesi, yarışmada dereceye girenleri de ödüllendirecek.

“Cami ve İnsan Projesi  en güzel Üsküdar’a yakışırdı”

Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, 1453 İstanbul’un fethinden 102 yıl önce (1351) Türk Müslümanların eline geçen Üsküdar’ın , ‘camiler şehri’ olarak bilindiğine dikkat çekerek “Mimar Sinan’ın üçü dünyaca bilinen 36 eseri Üsküdar’da bulunuyor. Üsküdar, tarihte olduğu gibi günümüzde de inanç turizmin merkezi olmayı hak ediyor. İlçemizdeki, cami, çeşme, medrese, külliye gibi bütün eserlerin çoğunu yeniledik yenilemeye çalışıyoruz. Üsküdar, Marmaray ile ulaşımın da merkezi haline geldi. İlçemize gelen yerli ve yabancı turistlerin, Üsküdar’ın simgesi haline gelmiş camilerimizi ziyaret etmesini amaçlıyoruz. Üsküdar, Sosyal ve kültürel belediyeciliğin en güzel örneklerini sergilemeye devam edecek. Cami ve İnsan Projesi de en güzel Üsküdar’a yakışırdı. Bu nedenle bu projeyi çok önemsiyoruz. Yarışma sonrasında güzel sanatsal fotoğrafların Üsküdar’ın arşivine gireceğine inanıyorum” dedi.

YARIŞMAYLA İLGİLİ BİLGİLER 

Sadece Üsküdar’ın değil tüm Türkiye’de ve dünyada özel mimarisiyle insanı cezbeden camilerde, insan unsurunu da işleyerek görsel şölenle dikkatleri çekmek. Türkiye’den yarışmacıların katılabileceği bir fotoğraf yarışması ile manevi atmosferin deklanşöre yansıdığı anları ölümsüzleştirmek.

Yarışmaya katılan fotoğraflar, düzenlenecek olan sergiyle halkın ve fotoğraf severlerin beğenisine sunulacak. Ayrıca, fotoğraflar bir prestij kitapta toplanacak. Adeta bir görsel şölenle gerçekleştirilecek olan etkinlik, medya aracılığıyla da Üsküdar’ın inanç turizmine önemli katkı sağlanması hedeflenmektedir. 

KATILIM ŞARTLARI: 

 • Yarışmaya katılımda il veya ülke sınırı bulunmamaktadır. 
 • Yarışmaya katılım ücretsizdir.
 • Katılacak eserlerde herhangi bir tarih kısıtlaması yoktur.
 • Derecelendirme yapılırken, gönderilen fotoğrafın temel fotoğraf özellikleri ve ışık kullanımı gibi konuların yanı sıra ‘Cami ve  İnsan’ mefhumunu yansıtması da öncelikle dikkate alınacaktır.
 • Fotoğrafların daha önce başka yarışmalarda (mansiyon dahil) dereceye girmemiş olması gerekir.
 • Ticari amaçla kullanılan fotoğraflar yarışmaya katılamaz. Bunun sonradan tespit edilmesi durumunda fotoğrafın aldığı ödül ve derece iptal edilir. 
 • Her yarışmacı en fazla 5 adet fotoğrafla yarışmaya katılabilir.
 • Yaş sınırı bulunmamaktadır.
 • Seçilen fotoğraflardan ilk üçe girenler ile mansiyon alanlara ödül verilecektir. Fotoğraflar, Türkiye’de tanınmış fotoğrafçılar ve akademisyenlerden oluşan jüri tarafından seçilecek.

ÖLÇÜLER:

 • Fotoğrafların doğal görüntüyü yansıtmasına özen gösterilecek, küçük düzeltmeler dışında bilgisayarda fotoğrafın özelliğini değiştirecek düzeltmeler yapılmayacaktır.
 • Dijital fotoğrafların çözünürlüğü düşürülmeyecek, çekildiği çözünürlükte gönderilecektir.
 • Fotoğrafın çözünürlükleri en az 2 milyon pikselden ( 2 MB )düşük olmayacaktır. 

GÖNDERME KOŞULLARI:

 • Yarışmaya  mail, we transferle fotoğraf gönderilecektir.( Yüksek boyuttaki dosyalar için we transfer zorunludur.)
 • Ayrıca yarışmacılar fotoğraflarını  DVD, CD veya flaş bellekle  belediyemize ulaştırabilirler.
 • Gönderilen fotoğrafların bulunduğu dosya içinde açılacak text dosyalarında yarışmacının ad soyadı ve bilgileri bulunmak zorundadır.

SATIN ALMA: 

Seçilen fotoğraflardan ilk 3’e girenler ile mansiyon alanlara ödül verilecektir. Üsküdar Belediyesi, ödül alan veya albüm için seçilen fotoğrafları internet sitesi, kitap, dergi, broşür ve her türlü tanıtım materyalinde kullanabilecektir. Üsküdar Belediyesi, kullandığı fotoğraflar için ayrıca bir telif ücreti ödemeyecektir. Kullanılan fotoğraflarda fotoğrafı çekenin ismine yer verilecektir. 

ÖDÜLLER:

 • 1.ye 3.000 TL
 • 2.ye 2.000 TL
 • 3.ye 1.000 TL
 • Mansiyon: Dereceye girenler dışında 10 adet fotoğrafa 500’er TL mansiyon verilecektir. 

SERGİ ve ALBÜM:

Ödül ve mansiyon alan fotoğraflarla seçilen toplam 40 ila 60 arasında fotoğraf basılıp çerçevelenerek sergilenecektir. 
Yarışmaya katılan fotoğraflardan seçme yapılarak bir albüm yapılacak, albümün baskısı yaptırılarak katılan tüm yarışmacılara konuyla ilgili birimlere ulaştırılacaktır. 

YARIŞMA TAKVİMİ:

Fotoğrafların gönderilmesi: 8 Eylül– 1 EKİM 2014  
Seçici kurul değerlendirmesi: 1 Ekim 2014
Sonuçların duyurulması,sergi ve ödül töreni: 10 Ekim 2014 - Cuma

Bu etkinliğin süresi geçmiş