Bahar

Sergi / Sanatsal

28 Nisan 2014, Pazartesi - 4 Mayıs 2014, Pazar

18:00 - 12:00

Ücretsiz

0 (536) 659 87 51

uguryavas_ege@hotmail.com

Facebook

Etkinlik Detayları

Sergi E.Ü.Ebru Sanatı Topluluğu (EBSAT), E.Ü. Fotoğraf Topluluğu (EFOT) ve E.Ü Resim Topluluğu (ERET) in ortak etkinliğidir.

E.Ü.Ebru Sanatı Topluluğu (EBSAT): Ege Üniversitesi Ebru Sanatı Topluluğu (EBSAT) 2000-2001 öğretim yılının güz döneminde kurulmuştur. Amacı hat gibi eski Türk el sanatlarından olan Ebru Sanatı'nın farklı ve çağdaş yorumlar ile günümüzde varlığını sürdürmesi, yaygınlaşması ve insanlarımızın bu sanat dalı ile kendilerini ifade etmesini sağlamaktır.

Çalışmalarımız sohbet ortamında ney ve gitar müzikleri eşliğinde geçmektedir. Üyelerimiz çalışmalarımız boyunca geleneksel yöntemler ile at kılı ve gül dalı ile fırça yapmayı , çivi ve gül dalı ile biz ya da bız yapmayı, toz halinde bulunan toprak boyaların hazırlanmasını, kitrenin kıvamının nasıl ayarlayacağını öğrenirler. Yaklaşık 3-4 hafta süren bu çalışmalardan sonra Battal, Gel-git, Şal, Taraklı ebru çeşitlerini sırasıyla uygulamalı olarak icra ederler. Bu aşamalardan sonra bir önceki aşamadaki Ebru çeşitlerini lale, karanfil, papatya gibi çiçek desenleri ile süslenmesini öğrenmektedirler.

E.Ü Fotoğraf Topluluğu (EFOT) : Ege Üniversitesi Fotoğraf Topluluğu (EFOT) 1985 yılından beri, Ege Üniversitesi öğrencilerine fotoğrafı sevdirmeyi amaçlamaktadır. Bu doğrultuda her öğrenim döneminde teorik ve pratik bilgilerden oluşan fotoğraf seminerleri düzenlemektedir. Seminerler konu örneklerinden oluşan slaytlar, dialar ve dokümanlar eşliğinde verilmekte, stüdyo çalışmaları ve İzmir çevresine düzenlenen hafta sonu gezileriyle desteklenmektedir. Seminer programı sonunda düzenlenen Karanlık Oda Pratik Eğitimi ile günümüzde unutulmaya yüz tutmuş karanlık oda teknikleri gösterilmekte, bu sayede analog fotoğrafçılık teşvik edilmektedir. Topluluğumuz bu amaç doğrultusunda fotoğraf makinesi olmayan üyelere haftalık makine temin edebilmektedir.

E.Ü.Resim Topluluğu (ERET) : Topluluğumuzun amacı yoğun ders temposundan bir nebze dahi olsun uzaklaşarak stres atmak ve bunu renkleri hayal gücüyle birleştirerek gerçekleştirmektir. Bu nedenle de topluluğumuza üye alınırken yeteneğe bakılmamaktadır; isteyen, resme ilgisi olan herkes topluluğumuza üye olabilmektedir. Topluluğumuzda verilen eğitimler sıfırdan başlatılarak verilen eğitimlerdir.

Çalışmalarımız sohbet ortamında, müzikler eşliğinde gerçekleşmektedir. O sene için hazırlanan programlara ve üyelerimizin isteklerine bağlı olarak kara kalem, füzen, kuru pastel, sulu boya ve yağlı boya eğitimleri verilmektedir. Uzun süreli çalışmaların ardından resimlerimiz bahar yarı yılının Nisan ayında ve bahar şenlikleriyle birlikte Mayıs ayında Ege Üniversitesinin Sergi Salonlarında herkese açık olarak sergilenmektedir. "

Bu etkinliğin süresi geçmiş
Ege Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi
İzmir / Konak
Mithatpaşa Caddesi No: 92/A
Etkinlik Konuları