3. Ulusal En Havalı Kareler Fotoğraf Yarışması

Yarışma / Fotoğraf

1 Nisan 2013, Pazartesi - 28 Mayıs 2013, Salı

10:00 - 17:00

Ücretsiz

Etkinlik Detayları

İGDAŞ, bu yıl ‘İstanbul’un Harikaları’nı gün yüzüne çıkaran kareleri bekliyor.

İGDAŞ’ın geleneksel hale gelen En “Havalı” Kareler Fotoğraf Yarışması “İstanbul'un Harikaları” temasıyla bu yıl üçüncü kez düzenleniyor. Katılımın ücretsiz olduğu yarışmaya Türkiye genelinden profesyonel ve amatör tüm fotoğraf tutkunları başvurabiliyor. Napolyon’nun “Dünya tek bir ülke olsa başkenti İstanbul olurdu” dediği İstanbul’un Harikaları’nı fotoğraflayan karelerinizi 24 Mayıs 2013 tarihine kadar gönderebilirsiniz.

İGDAŞ’ın Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu (TFSF) danışmanlığında düzenlediği ve geleneksel hale gelen En “Havalı” Kareler fotoğraf yarışmasının teması “İstanbul’un Harikaları” oldu. Bu yıl üçüncü kez gerçekleştirilen yarışmaya Türkiye’nin her köşesinden amatör veya profesyonel fotoğrafçılar başvurabiliyor. İstanbul’un havasında gerçekleştirdiği dönüşüm ile dünyanın havası en temiz 3'üncü metropolü haline gelmesini sağlayan İGDAŞ’ın En “Havalı” Kareler fotoğraf yarışmasına www.enhavalikareler.com adresinden online olarak başvuru yapılabiliyor. Başvuralar ayrıca elden ya da posta ile “Yapıtların Gönderilmesi” başlığında açıklama ile İGDAŞ Genel Müdürlük Merkez adresine Kurumsal İletişim ve Medya İlişkileri Müşavirliği’ne teslim edilebiliyor.  

“Yarışmayı Dünya Çevre Günü dolayısıyla bu yıl üçüncü kez düzenliyoruz. Çevreci bir yakıt olan doğalgazın, havasını temizleyerek güzelleştirdiği İstanbul, fotoğrafseverler için eşi bulunmaz bir ilham kaynağı. Buradan yola çıkılarak yarışmayı bu yıl ‘İstanbul’un Harikaları’ temasıyla düzenlemeye karar verdik” diyen İGDAŞ Genel Müdürü Bilal Aslan yarışma ile ilgili değerlendirmesini şu şekilde sürdürdü: “Milattan binlerce yıl öncesine uzanan tarihiyle dünyanın en kadim şehirlerinden biri olan İstanbul, sırasıyla Roma, Bizans, Latin ve Osmanlı İmparatorluklarına başkentlik yaptı. 1453 yılında Fatih Sultan Mehmet’in fethiyle çağ açılıp çağ kapanan şehir olma özelliğine de sahip olan İstanbul’un, insanlığın ilerleme merceğinde hiçbir Avrupa şehriyle karşılaştırılamayacak kadar önemli bir rol oynadığını biliyoruz. Dünyada iki kıta üzerinde kurulu yegâne şehir olan İstanbul’un, tüm dünyaya parmak ısırtan harikaları saymakla bitmez. Böylesine özel bir şehrin harikalarını fotoğraf kareleri ile gün yüzüne çıkarmak, birçok medeniyete ev sahipliği yapmış İstanbul’un her köşesinde karşımıza çıkan bu harikaları, fotoğrafseverlerin objektifinden görmek istedik” dedi.

Her yıl birbirinden önemli isimlerin jüri üyeliği yaptığı yarışmanın bu yıl ki seçici kurulu; Fotoğraf Sanatçısı Merih AKOĞUL; Fotoğraf Sanatçısı ve Belgesel Yapımcısı Coşkun ARAL; Fotoğraf Sanatçısı İsa ÇELİK; Öğretim Üyesi Prof. Dr. Güler ERTAN; Öğretim Üyesi Prof. Dr. Özer KANBUROĞLU; AKUT Başkanı, Fotoğrafçı ve Dağcı Nasuh MAHRUKİ; İGDAŞ Kurumsal İletişim ve Medya İlişkileri Müşaviri Gülaçar HIZ’dan oluşuyor.

Sonuçlar 3 Haziran’da açıklanacak!

En “Havalı” Kareler 2013 fotoğraf yarışmasının sonuçları, jüri değerlendirmesinin ardından 3 Haziran 2013 tarihinde İGDAŞ’ın resmi internet sitesi ww.igdas.com.tr adresinden duyurulacak. Yarışmann birincisine 5 bin TL, ikincisine 3 bin TL, üçüncüsüne 2 bin TL ödül verilecek. İGDAŞ özel ödülünü kazanan yarışmacı iki bin TL, mansiyon kazanan 3 kişi de her bir eseri için 500’er TL ödül kazanacak.  Kurum, sergileme alan yarışmacılara da 200’er TL telif ödeyecek. En “Havalı” Kareler 2013 fotoğraf yarışmasının sergilenmeye değer bulunan eserleri Haziran ayı boyunca bir sergiyle fotoğrafseverler ile buluşacak.

Geçtiğimiz iki yılda yaklaşık 6000 fotoğraf karesinin yarıştığı En “Havalı” Kareler fotoğraf yarışması yoğun ilgiye sahne olmuştu.

Bu etkinliğin süresi geçmiş
Etkinlik Konuları