18. Ulusal Psikoloji Ögrencileri Kongresi

Kongre / Psikoloji

6 Temmuz 2013, Cumartesi - 9 Temmuz 2013, Salı

09:00 - 18:00

Ücretsiz

Etkinlik Detayları

6-9 Temmuz tarihlerinde İzmir Ekonomi Üniversitesin de görüşmek üzere...

Kontrol
Bu yazıyı okumaya başlamadan önce, sizi bu yazıyı okumaya iten bir olgu olduğunun farkında mısınız? Muhtemelen bu yazıyı kongremizin tema yazısını kontrol etmek için okuyorsunuz. “Kontrol” hayatımızın hep içinde olan; ama çoğu zaman farkında olmadığımız bir olgudur. Öyle ki hepimiz için hayat, doğum kontrolünü bir yana bırakan anne ve babalarımızla başlar. İlkokula giderken ödev kontrolünden, defter kontrolünden, tırnak kontrolünden; hatta bit kontrolünden hepimiz geçmişizdir. Kontrol sadece başkalarının kişiyi denetlemesi ve yoklaması değil, kimi zaman kişinin kendini nesneleştirdiği bir eylem niteliği de kazanır. Bunların yanı sıra; günlük hayatta ocağı kontrol etmek, muslukları kontrol etmek, faturaları kontrol etmek hepimizin rutin eylemleridir.

Dürtü kontrolü, oto kontrol, kontrol odağı, kontrol grubu, motor kontrol ve stres kontrolü gibi bir çok kavram, psikolojinin çeşitli alanlarında yaygın olarak çalışılmaktadır. Bu nedenle bizler 18. Ulusal Psikoloji Öğrencileri Kongresi’nin temasını kontrol olarak seçtik. Temamızdan yola çıkarak “Kontrol sözcüğü size neyi çağrıştırıyor? ” sorusunu temel alan bir araştırma yaptık ve araştırma sonuçları, kadınların ve erkeklerin kontrol kavramından anladıklarının farklı olduğunu ortaya çıkardı. Kadınlarda kontrol kelimesinin, anne-baba kavramlarını çağrıştırdığı bulunurken; erkeklerde ise güç ve iradeyi çağrıştırdığı bulundu. Kongre afişimiz araştırma sonuçlarını görsel olarak özetlemektedir.

Kontrol teması ve psikoloji ile ilgili birçok konu hakkında düşünmek, tartışmak ve de İzmir'de unutamayacağınız bir kongre yaşamak için hepinizi 6-9 Temmuz tarihlerinde gerçekleşecek olan kongremize bekleriz.

Bu etkinliğin süresi geçmiş
İzmir Ekonomi Üniversitesi
İzmir / Balçova / BALÇOVA
Fevzi Çakmak Mh., Sakarya Cd No:156
Etkinlik Konuları